Strona głównaZdrowieBłonnik na problemy z przewodem pokarmowym

Błonnik na problemy z przewodem pokarmowym

Stres, siedzący tryb życia i brak czasu, a nierzadko niewłaściwa dieta wpływają niekorzystnie na nasz organizm, czego skutkiem mogą być problemy z przewodem pokarmowym. To jedna z przyczyn tego, że na zaparcia cierpi 50 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn.
Problemy z trawieniem nasilają się z wiekiem. Na nieprawidłową przemianę materii może wskazywać wypróżnienie się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Tego rodzaju problemy, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą powodować powikłania w postaci stanu zapalnego jelita grubego, jego odleżyn i owrzodzeń, a nawet niedrożności. Najpopularniejsze środki walki z problemami trawiennymi, takie jak zwiększenie dawki ruchu w ciągu dnia czy unikanie stresujących sytuacji nic nie dadzą bez odpowiedniej diety. Oprócz spożywania 2,5-3 litrów wody na dobę, specjaliści zalecają także wzbogacenie swojej diety o produkty zawierające błonnik.

- Błonnik jest dla organizmu źródłem oczyszczenia. Poprawia perystaltykę jelit, związuje toksyny wewnątrz tworzonej przez siebie papki i ułatwia ich wydalenie - mówi Marek Kubara, właściciel firmy produkującej suplementy diety. Błonnik wypełnia jelita powodując uczucie sytości oraz szybszą przemianę materii. - Chociaż ludzki organizm nie trawi błonnika, stanowi on nieocenioną pożywkę dla prawidłowej flory bakteryjnej jelit - dodaje. Doskonałym źródłem błonnika są: produkty zbożowe, warzywa i owoce. Wśród najpopularniejszych źródeł tej substancji należy wymienić otręby, kasze, ryż brązowy oraz razowe pieczywo, czarne jagody, maliny, porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe oraz warzywa, takie jak: marchew, pietruszka, bób, pomidory, rośliny strączkowe oraz wiele innych. Najkorzystniejsze jest spożywanie tych produktów w formie nieprzetworzonej. Oprócz tego osoby, które tego rodzaju produktów nie lubią, nie mogą zażywać lub nie mają czasu, aby je przyrządzać powinny uzupełniać niedobory błonnika innymi, naturalnymi źródłami.

Spożycie błonnika w Polsce kształtuje się na poziomie 15 g dziennie. W społeczeństwach nieuprzemysłowonych, spożycie tej substancji wynosi około 60 gram na dobę. Dzięki temu notuje się tam niską zachorowalność na nowotwory jelita grubego. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 20-40 g błonnika dziennie.

Błonnik służy też wsparciem w budowaniu szczupłej sylwetki. Wchłaniając wodę, pęcznieje i wypełnia żołądek, dzięki czemu zmniejsza uczucie głodu i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Wspomaga także usuwanie toksyn, metali ciężkich, a nawet substancji rakotwórczych z organizmu. Dzięki swojej konsystencji, błonnik wyłapuje i usuwa kwasy żółciowe z jelit, które są używane do produkcji cholesterolu. Błonnik nierozpuszczalny obniża poziom trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy. Ponadto stabilizuje stężenie glukozy i opóźnia przemianę węglowodanów poprzez częściowe blokowanie dostępu glukozy do krwi. To z kolei zmniejsza wydzielanie insuliny i pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. A co najważniejsze dla pań przebywających na diecie - ten złoty środek nie podwyższa wartości energetycznej posiłku.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy