Strona głównaZdrowieBłonnik - dlaczego jest tak ważny w diecie?

Błonnik - dlaczego jest tak ważny w diecie?

Błonnik jest często zapominanym, ale niezbędnym składnikiem diety. Nie każdy zdaje sobie sprawę dlaczego warto wprowadzić go do swojej codziennej diety i jakie mamy z tego korzyści. Polecany przez dietetyków i lekarzy błonnik to prawdziwy wybawca: oczyszcza, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu oraz przyspiesza proces trawienia.
Błonnik - dlaczego jest tak ważny w diecie? [© romankorytov - Fotolia.com] Czym jest błonnik?

to grupa związków pochodzenia roślinnego, które nie są trawione ani wchłaniane przez organizm człowieka. Błonnik ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Błonnik pod wpływem wody pęcznieje i prowadzi do oczyszczania ścian jelita oraz do pobudzania procesu wydalania zbędnych i toksycznych substancji. Rozróżniamy błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczalny ma funkcję oczyszczającą, natomiast nierozpuszczalny, gromadząc wodę, może zwiększać swoją objętość, co daje nam poczucie sytości.

Jakie funkcje pełni błonnik w naszym organizmie?


Błonnik, jako zespół różnorodnych substancji, pełni rozmaite funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim spożywanie błonnika zapobiega zaparciom. Błonnik dostarczany zarówno przez produkty zbożowe jak i przez suplementy diety pobudza perystaltykę jelit, co pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy.

Błonnik w diecie ułatwia codzienne wypróżnianie stosowany regularnie pomaga zarówno osobom mającym chwilowe problemy z zaparciami jak i wspomaga dietę osób stale borykających się z tym problemem.

Błonnik pozytywnie wpływa na oczyszczanie naszego organizmu. W codziennej diecie spożywamy wiele produktów sztucznych i głęboko przetworzonych, a substancje szkodliwe osiadają na ścianach naszego układu pokarmowego. Aby je usunąć, a nasz organizm oczyścić ze szkodliwych związków, należy sięgnąć po błonnik. Dodatkowo codzienne oczyszczanie organizmu w dłuższym okresie czasu może skutkować zgubieniem kilku kilogramów.

Kolejnym atutem błonnika jest spowalnianie wchłaniania substancji pokarmowych do krwi z jelita cienkiego. Powoduje to utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, chroniąc dodatkowo przed ewentualnymi jego wahaniami. znana jest ze swojego zastosowania w cukrzycy czy hipoglikemii.

Inną, mało znaną właściwością błonnika jest wyłapywanie i usuwanie kwasów żółciowych z jelit. Wątroba używa tych kwasów do produkcji cholesterolu, zatem jeśli zostaną usunięte przez błonnik, poziom cholesterolu w organizmie zostanie obniżony.

Spośród licznych zastosowań błonnika należałoby zaznaczyć, że najczęściej używany jest do profilaktyki w zaparciach, gdyż efekty jakie przynosi są od razu zauważalne. Gdzie go znaleźć i jak zwiększyć jego ilość w diecie? Zastosuj się do kilku wskazówek:
  • zamiast ziemniaków wybieraj kasze: jęczmienną, gryczaną lub ryż brązowy;
  • zamiast pszennych bułeczek sięgnij po pieczywo razowe i pełnoziarniste;
  • owoce i warzywa strączkowe spożywaj codziennie, sięgnij również po owoce suszone;
  • staraj się nie rozgotowywać przyrządzanych potraw;
  • przygotowując przekąski (jogurty czy sałatki), staraj się dodawać do nich np. otręby;
  • staraj się unikać żywności wysoko przetworzonej oraz słodyczy - czekolada i hamburgery muszą zniknąć z Twojej diety.
Sposobem na wprowadzenie błonnika do diety są również .

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy