Strona głównaZdrowieBiologiczne starzenie się mózgu jest szybsze w krajach o większych nierównościach

Biologiczne starzenie się mózgu jest szybsze w krajach o większych nierównościach

W krajach o większych nierównościach - ekonomicznych, związanych z zanieczyszczeniem lub chorobami - ludzie cechują się starszym biologicznym wiekiem mózgu, mówią eksperci z University of Surrey.
Biologiczne starzenie się mózgu jest szybsze w krajach o większych nierównościach [fot. Pete Linforth from Pixabay]
Tempo może się znacznie różnić u poszczególnych osób, co prowadzi do luki między szacowanym wiekiem biologicznym a chronologicznym (rzeczywistą liczbą lat, które dana osoba przeżyła). Na tę różnicę może wpływać kilka elementów, takich jak czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie, oraz czynniki społeczne, np. nierówności dochodowe lub zdrowotne, zwłaszcza u osób starszych i z .

Do tej pory nie było jasne, w jaki sposób te połączone czynniki mogą przyspieszyć lub opóźnić starzenie się mózgu w różnych populacjach. Teraz międzynarodowy zespół naukowców opracował metodę pomiaru starzenia się mózgu przy użyciu zaawansowanych mechanizmów opartych na głębokim uczeniu się sieci mózgowych. W badaniu wykorzystano dane ponad 5300 osób z 15 krajów, w tym z krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Latin American and Caribbean, LAC) oraz spoza LAC.

Analizując dane z funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) i elektroencefalografii (EEG), medycy określili różnice wieku mózgu u zdrowych osób i osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, choroba Alzheimera i zwyrodnienie płata czołowo-skroniowego.

- Nasze badania pokazują, że w krajach, w których nierówności są większe, mózgi ludzi starzeją się szybciej. Odkryliśmy, że czynniki takie jak nierówności społeczno-ekonomiczne, zanieczyszczenie powietrza i wpływ chorób odgrywają dużą rolę w szybszym procesie starzenia, szczególnie w biedniejszych państwach - mówi dr Daniel Abasolo z University of Surrey.

Uczestnicy z rozpoznaniem demencji, zwłaszcza choroby Alzheimera, cechowali się najbardziej krytycznymi różnicami w wieku mózgu.
Badanie podkreśliło również różnice płciowe w starzeniu się mózgu, przy czym kobiety w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów wykazywały większe odmienności w wieku biologicznym mózgu, szczególnie panie z .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy