Strona głównaZdrowieBieganie lepsze niż spacery dla gospodarki energetycznej seniorów

Bieganie lepsze niż spacery dla gospodarki energetycznej seniorów

Sposób chodzenia jest czynnikiem predykcyjnym śmiertelności u osób starszych.
Bieganie lepsze niż spacery dla gospodarki energetycznej seniorów [© pershing - Fotolia.com] Uczeni odkryli, że seniorzy, którzy kilka razy w tygodniu biegają, wydatkują taką samą ilość energii na jak osoby w wieku dwudziestu kilku lat. Ma to znaczenie o tyle, że szybkość chodzenia stanowi czynnik, na podstawie którego można oszacować ilość dalszych lat w zdrowiu.

- Najważniejsze jest to, że pomaga utrzymać młodość, przynajmniej w zakresie efektywności energetycznej - powiedział współautor badania Rodger Kram.

W badaniach wzięło udział 15 mężczyźni i 15 kobiet w średnim wieku 69 lat, którzy regularnie chodzili lub biegali przez 30 minut co najmniej trzy razy w tygodniu. Naukowcy zmierzyli zużycie tlenu i produkcję dwutlenku węgla u uczestników podczas ćwiczeń na bieżni przy szybkości 2,5 km na h, 4,5 km na h oraz 6.8 km na h.

Okazało się, że seniorzy, którzy spacerowali w ramach ćwiczeń, wydatkowali na to o 22 procent więcej energii niż typowi młodzieńcy w wieku 20 lat oraz biegające osoby starsze.

Od dłuższego czasu wiadomo, że wraz z wiekiem spada maksymalna wydolność tlenową, dotyczy to także biegaczy. Niemniej jednak biegający seniorzy zachowują najlepszą ekonomię energetyczną.

Utrzymanie gospodarki energetycznej chodzenia podczas procesu starzenia się jest ważne, ponieważ zaburzone chodzenie jest kluczowym czynnikiem predykcyjnym wśród seniorów.

Badacze zaznaczają, że ćwiczenia w postaci regularnych spacerów przydają wiele korzyści dla zdrowia - osłabiają ryzyko m. in. , , , , etc. Jednakże samo chodzenie nie poprawia ekonomii energetycznej spacerów.

O badaniach można przeczytać na łamach magazynu PLoS ONE.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy