Strona głównaZdrowieBiałko roślinne pomaga budować mięśnie na starość, ale zwierzęce jest skuteczniejsze

Białko roślinne pomaga budować mięśnie na starość, ale zwierzęce jest skuteczniejsze

Białka sojowe i pszeniczne pomagają budować starzejące się mięśnie, nie są jednak tak w tym skuteczne, jak białka zwierzęce.
Białko roślinne pomaga budować mięśnie na starość, ale zwierzęce jest skuteczniejsze [fot. go hu from Pixabay]
Białka zwierzęce efektywniej niż te roślinne wspomagają utrzymanie szkieletowych wraz z wiekiem, mówią eksperci.

Jakkolwiek wiadomo, że dieta roślinna jest korzystna dla środowiska, nie jest jasne, na ile służy utrzymaniu silnych mięśni u osób starszych. Naukowcy ogólnie pozostają w zgodzie co do tego, że głównym czynnikiem powodującym utratę mięśni wraz z wiekiem - przynajmniej w przypadku zdrowych osób - jest zmniejszenie ilości białek mięśniowych zbudowanych z aminokwasów. Te aminokwasy pochodzą z , które jemy, a także są kształtowane podczas ćwiczeń.

Według uczonych z King's College London przejście z diety opartej na białku zwierzęcym na dietę roślinną, bez dostosowywania całkowitego spożycia białka, najprawdopodobniej będzie szkodliwe dla w okresie starzenia się. Jakkolwiek białka z soi i pszenicy wspierają budowę tkanki mięśniowej, nie czynią tego w tak dużym stopniu, jak wspomniany składnik pochodzący z mięsa. Jak uważają uczeni, najkorzystniejsze jest jedzenie zarówno białek pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Dzięki temu można dostarczyć organizmowi komplementarnego i pełnego profilu wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Naukowcy doszli do takich wniosków, analizując zmiany w mięśniach uczestników stosujących różne diety. Od badanych osób pobrano próbki krwi i wykonano biopsję mięśni szkieletowych, aby ocenić, jak szybko mięśnie budują się z aminokwasów. Okazało się, że proces ten jest intensywniejszy, gdy w diecie znajduje się mięso.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy