Strona głównaZdrowieBiałko niezbędne, by stracić na wadze i zachować siłę mięśni

Białko niezbędne, by stracić na wadze i zachować siłę mięśni

Białko jest niezbędne. Jego obecność w diecie decyduje o zdrowiu i możliwości funkcjonowania. Okazuje się, że gra również istotną rolę przy zrzucaniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu siły mięśni.
Profesor Donald Layman z University of Illinois przeprowadził badania dotyczące zapotrzebowania ludzkiego organizmu na białko. Layman przedstawił analizę testów dotyczących utraty wagi i optymalnego spożycia białka dla osób dorosłych.

- Powszechny jest mit, że dorośli jedzą więcej białka niż potrzebują, w rzeczywistości wiele osób prawdopodobnie nie zaspokaja potrzeb swojego organizmu na proteiny. Poza tym, problemem jest to, że nie jada się odpowiedniej ilości produktów zawierających białko na śniadanie - mówi profesor Layman.

Badania wykazały, że większe spożycie białka niż zalecają to obecne rekomendacje jest korzystne dla utrzymania funkcji mięśni i może pomóc w walce z takimi chorobami, jak otyłość, choroby serca i cukrzyca typu 2.

Naukowcy zalecają, aby każdy posiłek osób dorosłych zawierał 25-30 g białka.

Ponadto, inne badanie wykazało, że spożywanie wysokobiałkowego śniadania pomaga mężczyznom lepiej „zarządzać" głodem i o 18% obniża ilość przyjmowanych kalorii w ciągu dnia.

Co więcej, eksperci z National Institutes of Health, z University of Georgia oraz University of Texas uznali zwiększone spożywanie białka za odpowiednią strategię w leczeniu i prewencji sarkopenii stanowiącej coraz powszechniejszy problem wśród starzejącej się populacji.

Inne badanie wykazało, że starsze kobiety i mężczyźni, którzy jedli najwięcej potraw bogatych w białko, stracili około 40 procent mniej masy mięśniowej w ciągu trzech lat niż ci, którzy jedli minimalne ilości protein.

Wyniki wszystkich wspomnianych badań przedstawiono na kongresie Experimental Biology 2010 w Anheim w stanie Kalifornia, USA.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy