Strona głównaZdrowieBiałka serwatki i inne składniki pomagają seniorom zachować mięśnie

Białka serwatki i inne składniki pomagają seniorom zachować mięśnie

Eksperci z McMaster University podają, że białka serwatki wraz z kilkoma innymi składnikami poprawia siłę fizyczną seniorów.
Białka serwatki i inne składniki pomagają seniorom zachować mięśnie  [fot. zwei chen from Pixabay]
Zmniejszenie masy i siły , czyli sarkopenia, jest częścią procesu . Uważa się je za niebezpieczne, ponieważ może zwiększać ryzyko upadków, zaburzeń metabolicznych i niesamodzielności.

- Starsi ludzie, którzy niewiele robią, aby zapobiec postępowi sarkopenii, mogą znaleźć się w sytuacji, w której czynności dnia codziennego, takie jak wstawanie z krzesła lub wchodzenie po schodach, będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe - mówi prof. Stuart Phillips z McMaster's Institute for Research on Aging.

Opracowano nowy suplement, który zawiera białko serwatkowe, kreatynę, witaminę D, wapń i tłuszcz rybny. Aby sprawdzić efektywność takiego specyfiku, do badań zaproszono dwie grupy mężczyzn w wieku powyżej 70 lat. Jedna grupa przyjmowała wspomniany suplement diety na bazie białka przez sześć tygodni, podczas gdy druga grupa otrzymywała placebo.

Po tych sześciu tygodniach badani kontynuowali przyjmowanie suplementu (i placebo), jednocześnie podejmując 12-tygodniowy program treningowy, na który składał się i interwałowy o wysokiej intensywności.

Odkryto poprawę zdrowia mięśni i ogólnej siły uczestników przyjmujących suplement zarówno przed, jak i po treningu. W ciągu pierwszych sześciu tygodni suplementacja przyniosła 700 gramów przyrostu beztłuszczowej masy mięśni, czyli tyle, ile mężczyźni normalnie straciliby w ciągu roku. W połączeniu z ćwiczeniami dwa razy w tygodniu uczestnicy zyskali większy przyrost siły - zwłaszcza w porównaniu z rówieśnikami przyjmującymi placebo.

Oczywiście ćwiczenia są kluczowym elementem poprawy profilu zdrowotnego. Jednak okazało się, że suplement w połączeniu z treningiem dał najlepsze rezultaty, mówią uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy