Strona głównaZdrowieBezsenność w średnim wieku to problemy poznawcze na starość

Bezsenność w średnim wieku to problemy poznawcze na starość

Objawy długotrwałej bezsenności i późniejsze osłabienie funkcji poznawczych są ze sobą wyraźnie powiązane.
Bezsenność w średnim wieku to problemy poznawcze na starość [fot. Foundry Co from Pixabay]
- Nasilone objawy bezsenności oznaczały pogorszenie w wieku emerytalnym - mówi doktor Antti Etholén z Uniwersytetu w Helsinkach.

Wykazano również, że problemy z pamięcią, zdolnością uczenia się i koncentracją narastały wraz z przedłużaniem się objawów .

Już wcześniejsze badania pokazały, że istnieje szereg oddziaływań snu na funkcjonowanie poznawcze. Teraz oceniono, jak bezsenność wpływa na możliwości kognitywne.

Wykazano między innymi, że jeśli objawy bezsenności zelżały z biegiem lat, funkcjonowanie poznawcze także było lepsze w seniorskim wieku w porównaniu z sytuacją utrzymywania się zaburzeń snu.

Zdaniem ekspertów, długotrwałe objawy bezsenności należy uznać za czynniki ryzyka kłopotów z funkcjonowaniem poznawczym. Jak sądzą, pożyteczna byłaby wczesna interwencja w walce z objawami bezsenności lub działania, które poprawią - mówi profesor Tea Lallukka.

Istnieje wiele sposobów na poprawę snu, w tym regularność pór odpoczynku, odpowiednia temperatura i zaciemnione środowisko snu, a także optymalny czas ćwiczeń fizycznych, spożywania i jedzenia, radzą autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy