Strona głównaZdrowieBezsenność sprzyja zawałom

Bezsenność sprzyja zawałom

Osoby cierpiące na bezsenność były o 69 proc. bardziej narażone na zawał serca w porównaniu z tymi, które nie cierpiały na zaburzenia snu. Ludzie sypiający poniżej pięciu godzin na dobę mieli największe ryzyko zawału. Osoby z cukrzycą i bezsennością cechowały się dwukrotnie wyższym zagrożeniem zawałem.
Bezsenność sprzyja zawałom [fot. menenio z Pixabay]
- Bezsenność jest najczęstszym zaburzeniem snu, jednak pod wieloma względami nie jest już jedynie chorobą, ale elementem stylu życia. Badanie wykazało, że osoby cierpiące na bezsenność są bardziej narażone na zawał serca niezależnie od wieku, przy czym częściej rozwijały się u kobiet cierpiących na insomnię - mówi Yomna E. Dean z Uniwersytetu w Aleksandrii.

Bezsenność może obejmować problemy z zasypianiem, zachowaniem snu lub osłabioną jakość snu. Szacuje się, że zwiększona częstość występowania bezsenności dotyka od 10 do 30 proc. dorosłych Amerykanów i częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni.

- Na podstawie zebranych danych należy uznać za czynnik ryzyka wystąpienia zawału serca i warto lepiej informować ludzi o tym, jak niebezpieczny może niedobór snu - mówi Dean.

Dane ponad miliona ludzi z różnych części świata potwierdzają istotny związek między bezsennością i zawałem serca, po uwzględnieniu innych czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zawału, takich jak wiek, płeć, choroby współistniejące i palenie . Zależność między insomnią i zawałem pozostał istotny u wszystkich pacjentów, zarówno młodszych, jak i starszych.

- Nic dziwnego, że osoby cierpiące na bezsenność, które miały również , nadmierny cholesterol lub , cechowały się jeszcze wyższym ryzykiem zawału serca niż pozostali. Diabetycy cierpiący na bezsenność mieli dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo zawału- podaje Dean.

Ponadto ludzie sypiający mniej niż pięć godzin na dobę, byli odpowiednio o 1,38 i 1,56 razy bardziej narażone na zawał niż ludzie sypiający sześć i siedem do ośmiu godzin na dobę. Nie odnotowano różnicy między badanymi sypiającymi poniżej pięciu lub powyżej dziewięciu godzin, co potwierdza, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi odpoczynek może być szkodliwy dla zdrowia serca.

Według ekspertów ważne jest, aby ludzie traktowali sen priorytetowo i sypiali od siedmiu do ośmiu godzin każdej nocy. - Zachowuj higienę snu; w sypialni powinno być ciemno, cicho oraz niezbyt gorąco. Zrób coś relaksującego, aby się wyciszyć, a jeśli to wszystko nie pomaga i ciągle nie możesz spać, porozmawiaj z lekarzem - mówi Dean.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy