Strona głównaZdrowieBezrobotne kobiety żyją krócej

Bezrobotne kobiety żyją krócej

Średnia długość życia wśród mniej wykształconych białych kobiet maleje, podczas gdy ich lepiej wykształcone rówieśniczki mogą liczyć długowieczność, wynika z nowego badania. Kluczowym czynnikiem tego trendu jest bezrobocie, na drugim miejscu zaś plasuje się palenie papierosów.
Bezrobotne kobiety żyją krócej Jak ustalili uczeni z Uniwersytet Harvarda, amerykańscy mężczyźni, niezależnie od poziomu wykształcenia, cieszą się rosnącą długością życia. W przypadku kobiet odnotowano znaczną różnicę w szansach na długowieczność zależną od... ukończenia liceum.

W badanym okresie od 2002 do 2006 roku ryzyko śmierci u kobiet bez szkoły średniej było o 66% większe niż w przypadku pań, które uczęszczały do liceum lub technikum. Ten rozdźwięk, jak wyjaśniają badacze, wynika głównie z dwóch towarzyszących zjawisku aspektów: i palenia papierosów.

Uczeni przeanalizowali dane 46 tysięcy kobiet w wieku 45-84 lata, które wzięły udział w narodowej ankiecie dotyczącej zdrowia przeprowadzanej w latach 1997-2006.

Uczestniczki podzielono na dwie grupy, gdzie cezurą było ukończenie szkoły średniej.

W okresie 1997-2001 śmiertelność wśród kobiet bez szkoły średniej była o 37 proc. wyższa niż w przypadku pań, które ukończyły ten etap edukacji. Niemniej jednak, w latach 2002-2006 prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci słabiej wyedukowanych kobiet wzrosło do 66 procent w porównaniu do uczestniczek po liceum.

W celu wyjaśnienia tych ustaleń naukowcy przyjrzeli się czynnikom ekonomicznym, w tym poziomowi zatrudnienia, wskaźnikowi ubóstwa, posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego i czynnikom zdrowotnym, takim jak , oraz ilość spożywanego .

Dwoma wyróżniającymi się czynnikami decydującymi o większym ryzyku wcześniejszej śmierci okazały się: bezrobocie oraz palenie papierosów.
Jeśli chodzi o palenie, z licznych badań wynika, że częściej nałogowo palą osoby o niższym poziomie wykształcenia. Negatywny wpływ papierosów na stan zdrowia natomiast jest niezaprzeczalny.

Jeśli chodzi o , uczeni wskazują, że umożliwia tworzenie sieci społecznej, daje poczucie sensu, pozwala budować poczucie własnej wartości oraz „wymusza" wyższą aktywność fizyczną. To wszystko zaś przekłada się na lepszy stan zdrowia i dłuższe życie.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy