Strona g³ównaZdrowieBezpieczne opalanie. By S³oñce nie zaszkodzi³o skórze i oczom

Bezpieczne opalanie. By S³oñce nie zaszkodzi³o skórze i oczom

Kochasz k±piele s³oneczne? Nic w tym z³ego. Podczas opalania nasz organizm wytwarza nie tylko cenn± witaminê D3, ale tak¿e endorfiny, czyli hormony szczê¶cia. Ze s³oñca warto zatem korzystaæ – ale zawsze z g³ow±! Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego opalania, aby z wakacyjnego wypoczynku czerpaæ pe³niê przyjemno¶ci.
Bezpieczne opalanie. By S³oñce nie zaszkodzi³o skórze i oczom [© karenfoleyphoto - Fotolia.com] Naszym najwiêkszym sprzymierzeñcem w walce ze szkodliwym promieniowaniem jest oczywi¶cie filtr. Dobierajmy go odpowiednio do wra¿liwo¶ci naszej skóry, czyli fototypu. Niezale¿nie od tego, jak mocny filtr stosujemy, na pla¿y warto mieæ przy sobie tak¿e bloker s³oneczny. Dziêki niemu ochronimy miejsca szczególnie wra¿liwe – nos, p³atki uszu oraz delikatn± skórê pod oczami. Co istotne, filtr musi dobrze wsi±kn±æ w skórê, dlatego cia³o nale¿y posmarowaæ przynajmniej pó³ godziny przed ekspozycj± s³oneczn±. Powtarzajmy tê czynno¶æ co 2-3 godziny, a je¶li filtr nie jest wodoodporny – tak¿e po ka¿dej k±pieli.

Nawet podczas wypoczynku nie nale¿y tak¿e traciæ poczucia czasu. wi±¿e siê z unikaniem s³oñca miêdzy godzin± 11 a 15, kiedy s³oñce jest najbardziej intensywne. Promienie padaj± wtedy prostopadle i w okamgnieniu przenikaj± do g³êbszych warstw skóry, powoduj±c ogromne szkody i zwiêkszaj±c
ryzyko gro¼nych powik³añ i zmian nowotworowych. Nie rozstawajmy siê wiêc z zegarkiem i koniecznie szukajmy cienia. Daj swojej skórze trochê odpoczynku.

S± równie¿ rzeczy, o których musisz pomy¶leæ ze znacznym wyprzedzeniem. – niektóre z nich mog± powodowaæ reakcje alergiczne. S± to m.in. niektóre preparaty uspokajaj±ce i antydepresyjne, tabletki antykoncepcyjne czy leki przeciwcukrzycowe. W tych przypadkach nale¿y szczegó³owo przeczytaæ ulotkê lub skonsultowaæ siê z lekarzem. Bezpo¶rednio przed wyj¶ciem na s³oñce nie u¿ywajmy tak¿e kosmetyków z alkoholem – powoduj± one przebarwienia.

Pamiêtajmy, ¿e ochrona skóry to jednak nie wszystko. Szczególnie wra¿liwe na s³oñce s± równie¿ oczy, które powinni¶my chowaæ za . Choæ czêsto traktujemy je jedynie jako efektowny dodatek, maj± one przede wszystkim zapobiegaæ docieraniu du¿ych dawek ultrafioletu wg³±b ga³ki ocznej.

Dlatego lepiej kupowaæ je rzadziej, za to stawiaæ na jako¶æ – z pewno¶ci± zapewni nam j± profesjonalny salon optyczny. Okulary i filtr obowi±zkowo powinna uzupe³niaæ czapka, chustka lub kapelusz, który uchroni nas przed udarem s³onecznym.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy