Strona głównaZdrowieBezdech senny prowadzi do choroby Alzheimera?

Bezdech senny prowadzi do choroby Alzheimera?

Obturacyjny bezdech senny może się wiązać u osób starszych z większym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera, wynika z nowych amerykańskich badań.
Bezdech senny prowadzi do choroby Alzheimera? [Fot. Jenny Sturm - Fotolia.com] Ludzie ze wspomnianym zaburzeniem mają wyższy poziom beta amyloidu beta, głównego składnika płytek amyloidowych odkładających się w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera.

jest diagnozowany, gdy drogi oddechowe tymczasowo zapadają się, powodując duszność podczas snu i zaburzając odpoczynek. Od jakiegoś czasu wiadomo, że wiąże się to z większym ryzykiem innych poważnych chorób, w tym zawału serca i . Teraz do wspomnianej listy można dopisać chorobę Alzheimera.

W badaniu wzięło udział ponad 200 osób w wieku 55-90 lat z bezdechem sennym, które nie podjęły leczenia choroby. Skany mózgu uczestników wskazały na silną koncentrację beta amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Autorzy sądzą, że istnieje związek pomiędzy bezdechem i osłabieniem . Nie są pewni czy jedna choroba wpływa na drugą, czy też rozwijają się równocześnie.

Leczenie pacjentów z bezdechem sennym może opóźnić upośledzenie poznawcze i otępienie u wielu starszych osób, mówią autorzy badania.

Jak podaje WHO, na demencję choruje około 47 milionów ludzi na całym świecie, a corocznie daiagnozuje się aż 10 milionów nowych przypadków choroby. jest najczęstszą przyczyną otępienia (odpowiada za 60-70 proc. przypadków). Demencja jest jedną z głównych przyczyn i zależności wśród osób starszych na całym świecie.

Wyniki badań są dostępne w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy