Strona głównaZdrowieBatoniki muesli tak słodkie jak cola

Batoniki muesli tak słodkie jak cola

Tabliczki z płatków zbożowych nierzadko lansowane jako zdrowa, dietetyczna przekąska, mogą być wręcz szkodliwym elementem naszego menu, ponieważ zawierają duże ilości cukru i tłuszczów.
© Martin Turzak - Fotolia.comNa trzydzieści badanych batoników zbożowych zaledwie jeden nie miał wysokiej zawartości cukru, w przypadku 16 produktów 30-procent składu stanowił .

W jednym z batoników odkryto niemal cztery łyżeczki cukru (18 g) - to więcej niż w małej (150 ml) puszcze coli (15,9 g). Ilość ta stanowi 20% dziennej rekomendowanej dawki cukru.

Inna tabliczka aż w jednej trzeciej stanowiła tłuszcz. Jakkolwiek jego część pochodziła z orzeszków ziemnych i orzechów laskowych, co stanowi cenioną wartość odżywczą, w tabliczce znalazły się inne tłuszcze roślinne i szkodliwe tłuszcze uwodornione.

Sześć na siedem badanych produktów reklamowanych jako przygotowane specjalnie dla dzieci zawierały znaczne ilości .

Jak wskazują autorzy badań, promocja ma ogromny wpływ na konsumentów. Wielu ludzi postrzega batoniki zbożowe jako element zdrowej i nie sprawdza etykiet ze składnikami. Tymczasem umieszczenie tabliczki zbożowej w codziennym menu może zaburzać np. proces odchudzania i przeszkadzać w ocenie ilości przyjmowania określonych składników odżywczych.

Badania przeprowadziła organizacja Which? zajmująca się prawami konsumentów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy