Strona głównaZdrowieBarszcz Sosnowskiego śmiertelnym zagrożeniem - uważaj na tę roślinę

Barszcz Sosnowskiego śmiertelnym zagrożeniem - uważaj na tę roślinę

W ostatnich tygodniach media informowały o oparzeniach wywoływanych przez barszcz Sosnowskiego - roślina występuje dość powszechnie, a kontakt z nią może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.
Występowanie

© Barszcz Sosnowskiego, fot. Popadius, PDBarszcz Sosnowskiego pochodzi z regionu Kaukazu, ale trafił do nas, ponieważ był stosowany jako roślina pastewna przez kilka dziesięcioleci XX wieku. Zrezygnowano z jego uprawy ze względu na fakt, że stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dziś roślina występuje dość powszechnie - najczęściej rośnie na łąkach, przy drogach, na brzegach jezior i rzek, w ogrodach oraz parkach.

Bardzo trudno jest walczyć z tym chwastem, ponieważ jedna roślina może wytworzyć od 30 do 70 tysięcy nasion. Co więcej, barszcz nie potrzebuje specjalnych warunków do wzrastania, jest bardzo ekspansywny i łatwo się rozsiewa.

Chwast bywa mylony z koprem, przy czym jest od przyprawy znacznie większy, bo może osiągać wysokość nawet kilku metrów.

Zagrożenie

Roślina jest toksyczna, ponieważ w jej soku i wydzielinie włosków gruczołowych znajdują się furanokumaryny, związki wykazujące działanie fotouczulające. Przy kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego (w szczególności ultrafioletowego) furanokumaryny powodują II i III stopnia.

Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym w kilkanaście minut do dwóch godzin po oparzeniu. Reakcja na skórze obejmuje silne zaczerwienienie, a także powstanie pęcherzy z płynem surowiczym. Poza tym kontakt z rośliną wywoływać może:
  • podrażnienie dróg oddechowych
  • nudności i wymioty
  • kłopoty ze wzrokiem, np. zapalenie spojówek
Co ważne, nie musi dojść do kontaktu bezpośredniego, by odczuć nieprzyjemne skutki aktywności rośliny. Podczas upałów toksyczne związki barszczu mogą zyskiwać postać lotną.

Co robić po oparzeniu

W przypadku kontaktu z chwastem trzeba szybko zgłosić się do lekarza. Miejsce bezpośredniego kontaktu z rośliną warto obficie przemyć zimną wodą i posmarować Hydrokortyzonem, a jeśli powstała otwarta rana, pomocny może być Panthenol. Warto też bezzwłocznie zażyć środek z zawartością wapnia, co pomoże osłabić .

Osoby, które zauważą barszcz Sosnowskiego, mogą to zgłosić straży miejskiej pod nr tel. 986.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy