Strona głównaZdrowieBardzo widoczne zmarszczki na czole oznaczają wyższe ryzyko chorób serca

Bardzo widoczne zmarszczki na czole oznaczają wyższe ryzyko chorób serca

Zmarszczki to nie tylko oznaka postarzania się naszego wyglądu, okazuje się, że ich ilość może również oznaczać zagrożenie określonymi chorobami.
Bardzo widoczne zmarszczki na czole oznaczają wyższe ryzyko chorób serca [fot. Pexels from Pixabay]
Osoby, które mają dużo głębokich na czole bardziej widocznych niż u ich rówieśników, mogą być narażone na zwiększone ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia (cardiovascular disease, CVD).
Nie można zobaczyć ani poczuć czynników ryzyka, takich jak wysoki poziom cholesterolu czy - mówi prof. Yolande Esquirol z Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse we Francji. - Sprawdziliśmy, czy zmarszczki na czole mogą być takim markerem, ponieważ to prosty i widoczny sposób oceny. Wystarczy spojrzeć na twarz danej osoby, by móc określić ryzyko i doradzić, jak zmniejszyć ryzyko chorób - wyjaśnia prof. Esquirol.
Prawdopodobieństwo chorób serca wzrasta wraz z wiekiem, ale styl życia i działanie medyczne mogą je zmniejszyć. Pewnym wyzwaniem zaś jest wskazanie pacjentów wysokiego ryzyka na tyle wcześnie, aby móc coś zmienić.

Od jakiegoś sprawdza się, czy jakieś widoczne oznaki starzenia mogą zwiastować chorobę sercowo-naczyniową. Wykryto związek między łysieniem typu męskiego, bruzdami na płatkach uszu (objaw Franka) oraz ksantelazą (żółte kępki pod skórą powiek) a wyższym ryzykiem . Choć jednocześnie nie oznaczały one zwiększone ryzyka przedwczesnej śmierci.

Teraz sprawdzono czy poziome zmarszczki na czole mogą wskazywać na poziom ryzyka sercowo-naczyniowego. Lekarze przez dwadzieścia lat monitorowali w tym celu zmiany wyglądu i stan zdrowia ponad 3 tysięcy pacjentów w różnym wieku.

Ustalono, że spośród tych, którzy zmarli w tym okresie 15,2 proc. miało wiele zmarszczek czołowych. 6,6 proc. miało jakieś zmarszczki, a 2,1 proc. cechowało się gładkim czołem.

Ustalono, że osoby z niewielką ilością zmarszczek miały wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia niż osoby bez tych oznak starzenia się. Jednak ci, u których ilość zmarszczek była istotnie wyższa, cechowały się prawie 10-krotnie zwiększonym ryzykiem zgonu w porównaniu z osobami o gładkim czole. Co istotne, takie podwyższone zagrożenie pozostawało także, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka, w tym: wiek, płeć, poziom wykształcenia, palenie papierosów, ciśnienie krwi, tętno, obecność cukrzycy i poziom lipidów.

Nie wiadomo, skąd taki związek. Być może ma na to wpływ miażdżyca tętnic spowodowana odkładaniem cholesterolu. Miażdżyca jest głównym czynnikiem powodującym zawały serca i inne zdarzenia sercowo-naczyniowe. Wydaje się, że zmiany dotyczące kolagenu i stres oksydacyjny odgrywają rolę zarówno w rozwoju , jak i . Co więcej, naczynia krwionośne na czole są tak małe, że mogą być bardziej wrażliwe na odkładanie się cholesterolu, co oznacza, że zmarszczki mogą stanowić jeden z wczesnych objawów problemów z naczyniami.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy