Strona głównaZdrowieBalonem w otyłość

Balonem w otyłość

Balon żołądkowy to metoda leczenia otyłości, która nie wymaga zabiegu operacyjnego, ani drastycznych terapii lekami. Stosowana jest u osób, u których różne diety lub środki farmakologiczne nie przynoszą efektów. Dzięki redukcji objętości żołądka, zmniejsza się łaknienie i wzbudzone zostaje uczucie sytości.
Balonem w otyłość [fot. Balon żołądkowy] Bez operacji

Leczenie polega na endoskopowym , który wypełniony jest solą fizjologiczną lub powietrzem. Jego ciężar jest nieodczuwalny dla pacjenta, gdyż porównać go można do ciężaru wypitych 2 szklanek wody. Materiał, z którego wykonano balon żołądkowy, jest odporny na działanie soków trawiennych. Pozostaje on w żołądku do 6 miesięcy, a następnie jest endoskopowo usuwany przez lekarza.

Ta metoda, która wspomaga utratę wagi ciała, nie pociąga za sobą konieczności:
  • wykonania zabiegu operacyjnego
  • stosowania drastycznych diet lub terapii lekami.
Przeznaczona jest dla pacjentów z:
  • (zwiększa komfort życia)
  • chorobliwą otyłością (jest warunkiem powrotu do normalnego funkcjonowania).
Implantacja balonu

Przed zabiegiem implantacji pacjenci poddawani są specjalistycznym badaniom, medycznym i laboratoryjnym, a także konsultacji lekarskiej. Implantacja balonu żołądkowego, która nie powoduje dyskomfortu, trwa 10-15 minut i wykonywana jest przeważnie w krótkim znieczuleniu dożylnym. Za pomocą gastroskopu, do żołądka, wprowadza się sondę z balonikiem, który następnie wypełniany jest solą fizjologiczną (400-700 ml) lub powietrzem (550 cm3 lub 650 cm3).

Zabieg implantacji jest w pełni odwracalny i w każdej chwili balon można usunąć. Po kilku godzinach pobytu w klinice pacjenci są wypisywani do domu.

Przebieg terapii

Dzięki redukcji objętości żołądka, działanie balona żołądkowego skutkuje i wzbudzeniem u pacjenta uczucia sytości. Łatwiej jest wówczas spożywać jednorazowo mniejsze posiłki, jak i ograniczyć spożywanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

Dla właściwego poprowadzenia leczenia niezbędne są regularne spotkania z medycznym zespołem wsparcia, w skład którego wchodzi lekarz prowadzący, asystenci medyczni, dietetyk czy psycholog. Specjaliści ci oceniają potrzeby pacjenta i dopasowują indywidualny program terapii odchudzającej.

Osoba poddana leczeniu:
  • dowiaduje się jak na masę ciała wpływa styl życia, w tym sposób odżywiania i ćwiczenia fizyczne
  • uczy się jak planować posiłki, a także poznaje pojęcie indeksu glikemicznego, jak i roli tłuszczu w organizmie.
Usunięcie balonu

Zwykle po 6 miesiącach terapii, balon żołądkowy zostaje usunięty, podobną metodą jak przy implantacji. Również ten zabieg poprzedzony jest badaniami (medycznymi i laboratoryjnymi), a także konsultacją lekarską.

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym i trwa około 15 minut. Lekarz za pomocą gastroskopu usuwa z balonu jego zawartość, a następnie wyjmuje go przez usta. Dlatego analogicznie, jak przy implantacji, pacjent również nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Pulsmed

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy