Strona głównaZdrowieBakterie w jelicie pomagają walczyć z rakiem

Bakterie w jelicie pomagają walczyć z rakiem

Mikroorganizmy jelitowe mogą pomóc w leczeniu raka, ponieważ wpływają na reakcję organizmu na terapie onkologiczne.
Bakterie w jelicie pomagają walczyć z rakiem [Fot. norman blue - Fotolia.com] Z badań wynika, że niektóre gatunki bakterii zasiedlające nasze jelita oddziałują na skuteczność leków immunoterapeutycznych, które stymulują układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworami.

W jednym z testów uczonych z Gustave Roussy Cancer Campus w Paryżu wzięło udział 249 osób chorych na lub . Analiza drobnoustrojów pacjentów wykazała, że ci, którzy przyjmowali , mieli zmienioną (uboższą) florę bakteryjną i byli bardziej podatni na wzrost guzów nowotworowych, pomimo immunoterapii. W ramach badań zidentyfikowano rodzaj bakterii, zwanych Akkermansia muciniphila, które mogą pomóc w walce z rakiem. Wspomniane mikroorganizmy odnotowano u 69 proc. pacjentów, którzy pozytywnie reagowali na leki onkologiczne, a tylko u jednej trzeciej tych, którzy nie wykazywali żadnej poprawy.

W innych testach, przeprowadzonych przez pracowników University of Texas, wzięło udział 112 pacjentów z w zaawansowanej fazie rozwoju. Ustalono, że osoby, które lepiej reagowały na leczenie farmakologiczne, odznaczały się bogatszym, bardziej zróżnicowanym mikrobiomem jelitowym. Odkryto również, że większa ilość w jelitach Faecalibacterium oraz Clostridiales oznaczała wyższą skuteczność leków immunoterapeutycznych.

Jak oceniają autorzy badań, zaburzenie mikrobioty jelitowej, oznacza, że zagrożona może być zdolność organizmu do reagowania na leczenie onkologiczne. Uczeni uważają, że modyfikacja składu mikrobiomu jelit wpłynie na poprawę reakcji pacjentów na leki.

O badaniach napisano w magazynie Science.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy