Strona głównaZdrowieBakłażany - gdy chcesz dbać o zdrowie serca i zapobiec osłabieniu pamięci

Bakłażany - gdy chcesz dbać o zdrowie serca i zapobiec osłabieniu pamięci

Bakłażany są bogate w błonnik i wiele innych składników odżywczych, które wspomagają ochronę przed powszechnymi chorobami. A ponieważ warzywa te można przyrządzić na wiele różnych sposobów, mogą zasmakować niemal każdemu.
Bakłażany - gdy chcesz dbać o zdrowie serca i zapobiec osłabieniu pamięci [© Jessmine - Fotolia.com] Pamiętając o rekomendowanych przez ekspertów pięciu porcjach warzyw i owoców dziennie, warto dołączyć bakłażany do swojego menu. Co ważne zawierają m. in. odpowiadające za ich fioletowy kolor antocyjany, tj. , które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. To jednak nie wszystko.

W skórce bakłażanów znajduje się , który pomagają kontrolować wagę (lub nawet stracić kilka zbędnych kilogramów) zwiększając uczucie sytości i zmniejszając apetyt. Poza tym są dobrym źródłem , witaminy C, witaminy B6 i flawonoidów, które stanowią ochronę zdrowia serca. Co więcej, warzywa „oferują" kwas chlorogenowy pomagający w obniżeniu poziomu tzw. „złego (LDL), a jednocześnie pełniący funkcje przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Badania wykazały też, że wspomniany powyżej kwas chlorogenowy oraz antocyjany mają działanie antynowotworowe. Nasunina znajdująca się w skórze bakłażanów błony komórek nerwowych poprzez przeciwdziałanie uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki. Antocyjany ułatwiają przepływ krwi w mózgu i przeciwdziałają zapaleniu mózgu chroniąc w ten sposób i .

Korzyści z jedzenia bakłażanów są znaczne, ale jest też kilka przeciwwskazań. Nie powinni przesadzać z ich ilością ci, którzy odznaczają się niedoborem , a ci, którzy mają tendencję do kamieni nerkowych. Nasunina w można „wyciągać" żelazo z komórek, a szczawiany obecne w tych warzywach mogą sprzyjać powstawaniu kamieni.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy