Strona głównaZdrowieBądź wyrozumiały/a dla siebie to ochroni twoje serce i naczynia krwionośne

Bądź wyrozumiały/a dla siebie to ochroni twoje serce i naczynia krwionośne

Warto o siebie dbać, to chroni nie tylko nasze samopoczucie psychiczne, ale i fizyczne.
Wyrozumiałość dla siebie ochroni twoje serce i naczynia krwionośne
Kobiety w średnim wieku, które praktykowały wobec siebie, miały niższe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, bez względu na inne czynniki ryzyka, takie jak , insulinooporność i poziom .

- Koncentrowano się głównie na badaniu, w jaki sposób stres i inne negatywne czynniki mogą wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ale oddziaływanie pozytywnych czynników psychologicznych, takich jak współczucie wobec siebie, jest znacznie mniej znane - mówi psychiatra dr Rebecca Thurston z Uniwersytetu Pittsburskiego.

Praktyki uważności, takie jak medytacja, zyskują popularność. Nadmiar stresorów w pracy i życiu osobistym sprawia, ludzie coraz częściej zwracają się do wewnątrz samych siebie, aby lepiej radzić sobie z nastrojem i emocjami.

Podczas pandemii te stresory się nasiliły, szczególnie u kobiet - to one opiekują się dziećmi i starszymi osobami bliskimi, a często zajmują się również innymi dorosłymi, np. w USA kobiety stanowią znaczną część personelu pielęgniarskiego.

Ćwiczenie uważności i współczucia dla samego/samej siebie to narzędzia, które doradcy i psycholodzy kliniczni często zalecają swoim pacjentom borykającym się z przewlekłym stresem. Jak dowiedziono, techniki te są skuteczne w radzeniu sobie z lękiem, drażliwością, a nawet łagodną .

Takie praktyki mają również fizjologiczny wpływ na organizm. Do testów zaproszono niemal 200 kobiet w wieku 45 - 67 lat. Uczestniczki wypełniły krótki kwestionariusz, podając, jak często doświadczają poczucia nieadekwatności, czy często czują się rozczarowane postrzeganymi przez siebie własnymi wadami, a także na ile okazują sobie troskę i czułość w trudnych chwilach życia. Poddano je również standardowym badaniom diagnostycznym USG tętnic szyjnych - głównych naczyń w szyi, które transportują krew z serca do mózgu.

Naukowcy odkryli, że panie, które uzyskały wyższe wyniki w skali współczucia dla siebie, odznaczały się mniej zwapnionymi ścianami tętnic szyjnych i mniejszą ilością złogów w naczyniach krwionośnych niż te, które miały dla siebie znacznie mniej wyrozumiałości. Wskaźniki oznaczały niższe ryzyko problemów sercowo-naczyniowych - takich jak zawały serca i udary - w dłuższej perspektywie czasowej. Takie ochronne efekty dbania o siebie pozostawały w mocy także po uwzględnieniu innych zachowań oraz czynników psychologicznych, które mogą mieć wpływ na rozwój problemów z układem krążenia (tu np.: poziom aktywności fizycznej, palenie papierosów i objawy depresji).

- Te odkrycia podkreślają znaczenie praktykowania życzliwości i współczucia, szczególnie w stosunku do siebie. Wszyscy żyjemy w wyjątkowo stresujących czasach, a nasze badania pokazują, że współczucie dla samego/samej siebie jest niezbędne zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego - wskazuje dr Thurston.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy