Strona głównaZdrowieBadanie oczu pozwala wykryć wiele poważnych chorób

Badanie oczu pozwala wykryć wiele poważnych chorób

Najnowsze alarmujące dane wskazują, że aż 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty. Społeczeństwo wyraźnie nie zdaje sobie sprawy z konieczności badania oczu. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko wykrycie wady wzroku, ale również wielu chorób układu krążenia, cukrzycy czy chorób układu krwionośnego, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy anemia. Dno oka często określane jest jako pomniejszony obraz naczyniowego układu krążenia, dlatego jego systematyczna kontrola umożliwia wykrycie wad wzroku, a oprócz tego zdiagnozowanie dysfunkcji układu sercowego-naczyniowego.
Badanie oczu pozwala wykryć wiele poważnych chorób [Fot. Anna Kovaltschuk - Fotolia.com]

Polacy lekceważą narząd wzroku

Niepokój budzi fakt, że 26% Polaków źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a 16% ani razu . Wielu z nas zaczyna interesować się oczami, dopiero po pojawieniu się silniejszych, uciążliwych dolegliwości. Gdy pojawią się zaburzenia ostrości wzroku lub zacznie doskwierać nam ból, podrażnienie czy zaczerwienienie oczu na profilaktykę jest już często za późno. Jak wskazują badania – ponad 70% Polaków zadeklarowało występowanie takich problemów jak uczucie „piasku w oczach” (74%), czy zaczerwienienia oczu (78%). Brak szybkiej reakcji może trwale uszkodzić narząd wzroku, który dostarcza naszemu mózgowi aż 83% informacji o otaczającym nas środowisku

Badanie wzroku jest szybkie i bezbolesne, a ponadto pozwala na zdiagnozowanie różnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie. Polacy bardzo często umierają z powodu chorób, takich jak między innymi powikłania czy zaburzenia układu krążenia. Schorzenia sercowo-naczyniowe są przyczyną prawie 70% zgonów.

Oczy a choroby układowe

W przypadku cukrzyków, nie bez powodu mówi się, że poznamy cierpiących na tę chorobę po oczach. Ta dolegliwość wywołuje zmiany w małych naczyniach, które znajdują się w siatkówce oczu. Z tego powodu okulista, po podaniu leku rozszerzającego źrenicę i ocenie tylnego obszaru gałki ocznej (tzw. dna oka), może dostrzec zmiany typowe dla cukrzycy.

Innym przykładem jest , w przypadku której zlokalizowanie zmian jest ciężkie. To choroba układu krwionośnego, którego elementy rozmieszczone są w całym organizmie człowieka. Badanie dna oka to kontrola stanu naczyń siatkówki, która odzwierciedla ogólną kondycję organizmu.

Kolejną chorobą, którą może wykryć okulista jest anemia. Jest to inaczej niedokrwistość, której objawy zazwyczaj weryfikujemy podczas morfologii. Alternatywą dla badania deficytu żelaza charakterystycznego dla anemii jest mniej inwazyjna i bezbolesna metoda – badanie oczu. Szczególnie osobom cierpiącym na hemofobię – lęk przed widokiem, pobieraniem i badaniem krwi, badanie oftalmoskopem oszczędzi konfrontacji z ich obiektem strachu, a w większości przypadków pozwoli zdiagnozować przewlekłą chorobę.

Szybkie rozpoznanie wielu chorób pozwoli zapobiec ich niebezpiecznym następstwom, uniknąć niepotrzebnych kosztów leczenia w zaawansowanym stadium, a także poprawi jakość życia. Badanie oka z zastosowaniem oftalmoskopu, zwanego inaczej wziernikiem ocznym, może przed tym uchronić, co jednoznacznie potwierdzają zarówno lekarze okuliści, jak również kardiolodzy.

Tagi: wzrok, oczy, badania

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:04:36, 09-03-2018 ~gość: 94.254.152.xxx

    Prywatnie wizyta u okulisty to 100-200 zł, pomijam badania wyższej technicznie specjalizacji okulistyki.
    Na wizytę u okulisty świadczeniobiorca NFZ musi czekać np. w Krakowie 8 miesięcy w moim przypadku!
    Poza tym można się spotkać z traktowaniem świadczeniobiorcy NFZ "per noga". Kiedy prosiłem o informacje dla diabetologa, okulistka pominęła moją prośbę milczeniem. Następnie poszedłem na wizytę prywatnie, po badaniu poprosiłem o informacje dla diabetologa, okulistka niechętnie ze złością dała. Reasumując to większość lekarzy jest niechętna w pisaniu diagnozy dla lekarza kierującego do specjalisty!
    Do refleksji!
    Senior/plus.
    ... zobacz więcej
  • 15:31:21, 12-03-2018 smiki

    Generalnie warto regularnie badać się u okulisty - przynajmniej raz na rok. Dzięki temu u mojej babci wykryto np. zaćmę, a jak wiadomo - ta choroba prowadzi do całkowitej utraty wzroku. W porę ją zdiagnozowaliśmy i zapisaliśmy babcię na zabieg w czeskiej klinice PROVISUS, która ma refundację polskiego NFZ. Czeka się na niego jakieś 2 tygodnie, a nie jak w polskich szpitalach nawet do 4- 5 lat... Pacjent ma tam zagwarantowaną polską opiekę, leki osłonowe w cenie, ubezpieczenie itp.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy