Strona głównaZdrowieBadanie krwi wcześnie wykryje raka

Badanie krwi wcześnie wykryje raka

Badania krwi pozwolą na wczesne wykrycie różnych form raka. Wystarczy na ich podstawie ocenić określone fragmenty DNA, by ustalić mozliwość występowania choroby.
Badanie krwi wcześnie wykryje raka [Fot. StudioLaMagica - Fotolia.com] Nowe testy pozwolą wykrycie fragmentów DNA uwalnanych przez guzy nowotworowe, więc umożliwią wczesne wykrycie nowotworów, m. in. , , jajników, czy .

Jak tłumaczą autorzy badania z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center w Baltimore, ich odkrycie ma szczególne znaczenie dlatego, że wczesna diagnoza daje największe szanse na wyleczenie.

Uczeni opracowali test biorąc pod uwagę mutację DNA związane z rakiem, przy jednoczesnym pominięciu naturalnych i nieszkodliwych mutacji, które regularnie występują u ludzi. Okazało się to skuteczne do wczesnego wykrycia raka okrężnicy, piersi, płuc, a także jajników.

Wspomniane nowotwory należą do najpowszechniej występujacych. Rak jelita jest drugim najpowszechniejszym rakiem u kobiet i trzecim u mężczyzn. Rak piersi jest najczęstszym inwazyjnym nowotworem u kobiet, dotyczy około 12 proc. kobiet na całym świecie. Rak płuc to najgroźniejszy rak wśród mężczyzn biorąc pod uwagę zarówno zachorowalność, jak i umieralność, zaś wśród kobiet ma trzecią najwyższą częstość występowania. Rak jajnika jest siódmym najczęstszym notworem u kobiet na całym świecie co roku diagnozuje się niemal 300 tysięcy nowych przypadków tego nowotworu.

O badaniach napisano w Science Translational Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X