Strona głównaZdrowieBadanie USG pomaga ratować życie

Badanie USG pomaga ratować życie

Współczesna medycyna ma bardzo wiele narzędzi do walki z chorobami, które całkiem niedawno były śmiertelne lub w znacznym stopniu utrudniały życie. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne, powszechnie znane pod skrótem USG.
Badanie USG pomaga ratować życie [© Max Tactic - Fotolia.com] Oto kilka najważniejszych zalet diagnostyki ultrasonograficznej:
  1. Podstawa we wczesnej diagnostyce i profilaktyce wielu schorzeń
    Badanie USG często stanowi punkt wyjścia do postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Pozwala ono nie tylko na skontrolowanie stanu naszego organizmu, ale również na monitorowanie postępów leczenia. Nie do przecenienia jest rola badania USG w odniesieniu do osób zagrożonych . Badanie to pozwala na zlokalizowanie ogniska choroby jeszcze przed odczuciem jej poważnych skutków, a co za tym idzie uruchomienie realizacji procesu ratującego chorego przed poważnymi konsekwencjami, w tym także śmiercią.

  2. Nieinwazyjny przebieg badania
    USG stosowane jest powszechnie w profilaktyce, gdyż jest bezbolesne, ogólnodostępne, tanie i bezpieczne. Dodatkowymi zaletami dla pacjenta jest krótki przebieg samego badania oraz możliwość częstego powtarzania.
    Klasyczne badanie USG odbywa się z zastosowaniem ultradźwięków o natężeniu, które nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia człowieka. Badanie jest całkowicie bezpieczne nawet dla płodu znajdującego się w łonie matki. Z tego powodu stało się podstawowym badaniem przebiegu ciąży, które pozwala na wczesnym etapie wykryć ewentualne wady i choroby dziecka.

  3. Szerokie zastosowanie metody
    Ultrasonografia jest niezastąpioną techniką w ginekologii, położnictwie, , onkologii i diagnostyce naczyniowej. Znalazła również zastosowanie w ortopedii, reumatologii, okulistyce, stomatologii i wielu innych dziedzinach medycyny. Obecnie trudno sobie wręcz wyobrazić diagnostykę bez badań USG jamy brzusznej, piersi czy też .
    Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań metody jest profilaktyka raka piersi. Pozwala ona wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Profilaktyczne USG piersi powinno robić się co roku, a osoby znajdujące się w grupie ryzyka – co pół roku. Podobnie jak w przypadku dbania o wygląd piersi, tak i dbanie o ich zdrowie powinno być godną naśladowania modą.
    Nieco mniej powszechną praktyką jest wykonywanie USG jamy brzusznej. A należy pamiętać, że to badanie często pomaga uchronić się przed poważnymi schorzeniami, które w początkowej fazie rozwoju przebiegają bezobjawowo. Jest niezastąpione przy wykrywaniu kamicy żółciowej, chorób wątroby, trzustki, nerek, nadnerczy, śledziony, pęcherza moczowego, a także narządów rodnych u kobiet, a u mężczyzn – prostaty.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy