Strona głównaZdrowieBadania profilaktyczne a wiek - jakich testów szczególnie potrzebujesz w danej dekadzie życia

Badania profilaktyczne a wiek - jakich testów szczególnie potrzebujesz w danej dekadzie życia

W różnym wieku dotyczy nas odmienne ryzyko chorób, dlatego określone badania są szczególnie polecane ludziom w takim, a nie innym wieku. Sprawdź, jakie zagrożenia mogą cię dotyczyć i jakim testom warto się poddać.
Badania profilaktyczne a wiek - jakich testów szczególnie potrzebujesz w danej dekadzie życia [Fot. angellodeco - Fotolia.com] Kobiety po pięćdziesiątce

Wysokie zagrożenie dotyczy rozwoju . Jeśli chodzi o główną przyczynę śmierci pań w tym wieku, stanowią ją . Najpowszechniejszym nowotworem wśród kobiet jest , natomiast jako drugi najgroźniejszy jest rak okrężnicy.

Badania

W związku z wymienionymi chorobami, kobiety po pięćdziesiącte powinny corocznie badać układ krążenia, w tym z wykonywać EKG. Poza tym poleca się z taką samą częstotliwością wykonywanie . Co więcej, co trzy lata należy robić badania poziomu cukru we krwi (corocznie w przypadku kobiet o wyższym zagrożeniu cukrzycą, np. w wyniku otyłości), a także badanie gęstości kości oraz jajników. Co pięć lat warto poddać się kolonoskopii.

Mężczyźni po pięćdzisiątce

Główną przyczyną śmierci mężczyzn z tej grupy wiekowej są choroby serca. W sposób szczególny panom 50+ zagrażają: (rozwija się u jednego na 38 mężczyzn w wieku 50-59 lat) oraz rak okrężnicy (dotyczy 13 proc. mężczyzn w wieku 45-54 lata i 20 proc. w wieku 55-60 lat). Dane statystyczne wskazują też, że ryzyko udaru podawaja się co dekadę od momentu ukończenia 55 lat.

Badania

Mężczyznom w tym okresie życia szczególnie zaleca się coroczne badania poziomu cholesterolu. Co trzy lata należy wykonywać badania pod kątem raka okrężnicy, a także raka prostaty.

Kobiety po sześćdziesiątce

Jeszcze bardziej wzrasta ryzyko osteoporozy (aż jedna na dwie panie po 60-tym roku życia doświadczy złamania z powodu tej choroby). Winduje też zagrożenie jakąś formą raka , wreszcie, ze statystyk wynika, że 75 proc. udarów ma miejsce po sześćdziesiątce właśnie. Główną przyczyną śmierci pań z tej grupy wiekowej są choroby serca.

Badania

Zalecane jest badanie gęstości kości co 2-3 lata. Co roku zaś należy wykonywać mammografię, badania cytologiczne, jak również ocenę pracy serca i stanu układu krążenia. Co pięć lat warto poddawać się kolonoskopii.

Mężczyźni po sześćdziesiątce

Coraz wyższe jest ryzyko raka prostaty - ta forma nowotworu dotyczy jednego na 15 mężczyzn w wieku 60-69 lat. Podobnie sprawa ma się z rakiem okrężnicy - w przypadku panów z grupy 65-70 lat prawdopodobieństwo tej choroby wynosi 24 proc. Podobnie, jak w przypadku kobiet, 75 proc. udarów ma miejsce po sześćdziesiątce.

Badania

Co roku należy wykonywać badania poziomu cholesterolu, stanu układu krążenia oraz prostaty. Rekomendowane są badania w celu oceny zagrożenia nowotworem jelit co trzy lata.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy