Strona głównaZdrowieBadaj oczy. Możesz wykryć nie tylko wadę wzroku, ale i nowotwór

Badaj oczy. Możesz wykryć nie tylko wadę wzroku, ale i nowotwór

Warto regularnie badać wzrok nie tylko ze względu na możliwość dostatecznie wczesnego wykrycia poważnych chorób oczu, ale także nowotworu.
Badaj oczy. Możesz wykryć nie tylko wadę wzroku, ale i nowotwór [Fot. Robert Przybysz - Fotolia.com] Rutynowe badanie wzroku może mieć istotne znaczenie w wykrywaniu poważnych chorób. Dzięki wizycie u okulisty możesz nie tylko sprawdzić zdrowie oczu, ale i wykryć inne choroby, np. cukrzycę, a nawet .

Jak wyjaśniają oftalmolodzy, obrzęk nerwu wzrokowego może być widoczny podczas badania wzroku, a to z kolei może oznaczać obecność guza mózgu. Eksperci wskazują, taki obrzęk występuje z powodu zmian ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Chociaż fluktuacje jego poziomu procesem o różnym pochodzeniu, jeśli skutkują obrzękiem, mogą oznaczać, że nacisk jest wywoływany przez guzy.

Poza tym o guzach nowotworowych mogą świadczyć także nagłe zmiany w polu widzenia i wystąpienie niewyraźnego widzenia. Co więcej, w takiej sytuacji oko może puchnąć, a siatkówka ulec różnym zmianom. Onkolodzy podkreślają, że nierzadko pojawiają się także inne objawy, np. i mdłości, ale one mogą oznaczać wiele innych chorób lub dolegliwości, więc często nie stanowią sygnału alarmowego.

Jak zalecają okuliści, w przypadku osób po czterdziestce badanie wzroku należy przeprowadzać co najmniej co dwa lata. Warto jednak udać się do lekarza szybciej w przypadku:
  • puchnięcia oka
  • urazu oka
  • nadmiernego łzawienia
  • podwójnego widzenia
  • osłabienia widzenia (nawet jeśli ustępuje)
  • zniekształcenia obrazu (także czasowe)
Co roku na całym świecie odnotowuje się średnio ponad 14 milionów nowych przypadków nowotworu. Rak mózgu i ukladu nerwowego stanowi około 2 procent wszystkich diagnoz nowotworów. Guzy mózgu nie są najczęstszym rakiem pierwotnym, nierzadko jednak odnotowuje się przerzuty do mózgu. Najczęstszymi nowotworami, które rozprzestrzeniają się w mózgu, są: , piersi, nerek i płuc, białaczka, chłoniak i .

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy