Strona głównaZdrowieBMI przestarzałą metodą oceny wagi?

BMI przestarzałą metodą oceny wagi?

BMI nie daje odpowiedniej wiedzy na temat tego, czy mamy dobrą czy złą wagę. Nie bierze pod uwagę m. in. stosunku tkanki mięśniowej i tłuszczowej.
BMI przestarzałą metodą oceny wagi? [© Karen Roach - Fotolia.com] Od dwóch wieków wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, ), wzór matematyczny znany przez wielu mężczyzn i kobiet na całym świecie, pomaga ocenić wagę i ostrzega przed niebezpieczną lub . Opracowany w 1800 roku przez belgijskiego matematyka Queteleta Adolphe'a wzór BMI może wkrótce przejść na zasłużoną emeryturę. Jak wynika z artykułu opublikowanego w magazynie „Science", BMI samo w sobie nie jest w stanie określić stanu zdrowia danej osoby.

Przykładowo, jak wynika z badań z 2011 roku i 2013 roku autorstwa Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie, ludzie, którzy uważani są za mających nadwagę według wskaźnika BMI (tj. na poziomie 25 - 30), w rzeczywistości żyją dłużej niż ci, którzy mieszczą się w zakresie uważanym za standard (tj. BMI 18,5-24,99). Inne badania wykazały, że obniża wskaźnik przedwczesnej śmiertelności, niezależnie od wskaźnika masy ciała.

Ponadto, jak wskazują uczeni z Uniwersytetu w Pensylwanii, BMI nie odzwierciedla proporcji tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie. Co więcej, gromadzenie tłuszczu w niektórych obszarach ciała wydaje się bardziej szkodliwe niż w innych. Nawet ci, którzy mają prawidłowe BMI, nie mogą czuć się zupełnie komfortowo, ponieważ w rzeczywistości niski wskaźnik może ukrywać kiepski stan zdrowia, przy którym organizm nie może prawidłowo metabolizować niektórych substancji. Według określonych szacunków, 24 proc. Amerykanów o prawidłowym BMI, w istocie zmagają się z problemami metabolicznymi: od insulinooporności po nadmiar . Z drugiej strony zaś aż połowa tych, których BMI oznacza nadwagę, cechują się dobrym profilem metabolicznym.

Mając świadomość ograniczeń BMI, poszukuje się nowych, relatywnie łatwych sposobów określenia wpływu poziomu wagi na stan zdrowia. Wśród nich jest tzw. ABSI (A Index Body Shape), który uwzględnia również obwód w talii.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy