Strona głównaZdrowieBMI - niewłaściwy wskaźnik masy ciała?

BMI - niewłaściwy wskaźnik masy ciała?

BMI, czyli Body Mass Index (wskaźnik masy ciała) jest wartością obliczaną przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w metrach. Ma on określić, czy nasza waga jest odpowiednia, czy też powinniśmy schudnąć lub nabrać dodatkowych kilogramów. Coraz częściej jednak eksperci wskazują, że choć BMI łatwo obliczyć, to jednak nie podaje on rzetelnych informacji na temat stanu organizmu.
BMI - niewłaściwy wskaźnik masy ciała? [Fot. Thomas Faull - Fotolia.com]
BMI w przedziale 18,5-24,9 oznacza prawidłową wagę, w zakresie 25-29,9 wskazuje na , a powyżej 30 na i zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Wartość poniżej 18,5 sygnalizuje niedowagę. Jest jednak kilka argumentów za tym, że BMI nie sprawdza się w należytej ocenie naszej wagi.

Wskaźnik ten nie rozróżnia masy mięśni od masy tkanki tłuszczowej. Nie określa proporcji pomiędzy kośćmi, tkanką tłuszczową i mięśniami. Mięśnie są o 18 proc. gęstsze niż tłuszcz, a kości jeszcze gęstsze niż mięśnie. Jeśli zatem masz mocne kości, wymodelowane i relatywnie niewielką ilość tkanki tłuszczowej, i tak może wskazywać nadwagę.

Co więcej, BMI nie rozróżnia rodzajów tłuszczu w organizmie, a także nie wskazuje, w jaki sposób tłuszcz jest rozłożony w ciele. Tymczasem sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej ma kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia. Wiadomo boowiem, że tłuszcz trzewny, czyli osadzający się na narządach wewnętrznych, jest znacznie bardziej szkodliwy niż powierzchowny. Ten pierwszy zwiększa ryzyko cukrzycy, jak również chorób sercowo-naczyniowych. A jednak, zgodnie z BMI, osoby o nadmiarze trzewnej tkanki tłuszczowej mogą być uznane za mające wagę w normie, chociaż dotyczy ich wysokie zagrożenie problemami z układem krążenia wywołanymi nadmierną wagą.

Jak wynika z ankiet, 30 proc. osób o prawidłowym BMI nie jest uznawanych za zdrowe ze względu na liczne inne wskaźniki oznaczające poważne zagrożenia dla organizmu. Co więcej, 11 proc. ludzi, którzy według standardów BMI mają nadwagę, okazało się zupełnie zdrowych - nie mieli nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Wreszcie, BMI nie uwzględnia płci ani wieku danej osoby, a struktura ciał kobiet i mężczyzn istotnie się różni. Mężczyźni mają gęstsze kości i procentowo więcej tkanki mięśniowej niż kobiety. Kobiety odznaczają się większą ogólną ilością tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.

Poza BMI, informację o stanie organimu może podać obwód talii (waist circumference measurement), który pozwoli określić poziom tłuszczu w okolicach brzucha. W przypadku kobiet nie powinien on przekraczać 90 cm, u meżczyzn z kolei nie powinien być dłuższy niż 101 cm.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy