Strona głównaZdrowieBól pleców? Pomoże akupresura

Ból pleców? Pomoże akupresura

Osoby z przewlekłym bólem dolnej części pleców, które samodzielnie wykonywały akupresurę, doświadczyły osłabienia bólu i objawów zmęczenia.
Ból pleców? Pomoże akupresura [fot. Kai Miano from Pixabay]
Akupresura, tradycyjna technika medycyny chińskiej, może złagodzić objawy przewlekłego bólu w dolnej części pleców, mówią uczeni z University of Michigan.

- Akupresura jest podobna do akupunktury, jednak zamiast używania igieł uciska się określone miejsca na ciele palcami lub innym urządzeniem - mówi prof. Susan Murphy, autorka badań.

Jakkolwiek skuteczność akupresury badano już wcześniej i okazała się korzystna u osób z bólem związanym z nowotworem lub chorobą zwyrodnieniową stawów, niewiele testów dotyczyło efektywności akupresury u osób z .

W badaniu 67 uczestników z przewlekłym bólem krzyża przydzielono do jednej z trzech grup: akupresury relaksującej, akupresury stymulującej lub zwykłego postępowania leczniczego.

- Uważa się, że relaksująca skutecznie redukuje bezsenność, tymczasem stymulująca jest uważana za efektywną w łagodzeniu zmęczenia - mówi prof. Murphy.

Uczestnicy grup akupresurowych byli szkoleni w zakresie wykonywania akupresury w określonych punktach ciała i spędzali do 30 minut dziennie przez sześć tygodni, stosując tę technikę. Osoby z grupy trzeciej miały kontynuować wszelkie dotychczasowe zabiegi, których celem było zmniejszenie bólu pleców i .

- W porównaniu ze zwykłą grupą terapeutyczną, osoby, które wykonywały stymulującą akupresurę, po sześciu tygodniach odczuły poprawę w osłabianiu i zmęczenia, a ludzie stosujący akupresurę relaksującą, zyskali podobne korzyści w zakresie nasilenia bólu - wyjaśnia prof. Murphy. Nic się natomiast nie mieniło w poziomie jakości snu lub niepełnosprawności.

Przewlekły ból jest szczególnie trudny do opanowania, zaś ludzie zmagający się z nim mają zwykle dodatkowe objawy, takie jak zmęczenie, zaburzenia snu i depresja.

- Potrzebne są skuteczniejsze metody leczenia bólu przewlekłego. Większość oferowanych terapii sprowadza się do przyjmowania leków, które mają skutki uboczne, a w niektórych przypadkach mogą zwiększać ryzyko nadużywania i uzależnienia - mówi prof Murphy. Nowe testy wskazują zalety niefarmakologicznej opcji leczenia, które pacjenci mogliby łatwo stosować samodzielnie i uzyskać pozytywne wyniki. - Akupresura może być użyteczną strategią zmniejszania bólu, szczególnie, że jest mało ryzykowna, tania i łatwa w stosowaniu - uważa prof. Murphy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy