Strona głównaZdrowieAzotany - korzystne czy szkodliwe?

Azotany - korzystne czy szkodliwe?

Choć nasza wiedza na temat odżywiania znacznie się poszerzyła w ostatnich czasach, niewiele związanych z nią kwestii wprowadza w zakłopotanie i dzieli ekspertów tak, jak azotany. Przez długi czas związki te traktowano z rezerwą, a poprzednie badania wykazały, że mogą być potencjalnie powiązane z rozwojem raka. Później jednak odkryto, azotany w diecie mają również różne korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, co może pomóc zmniejszyć zagrożenie chorobami serca, demencją i cukrzycą.
Azotany - korzystne czy szkodliwe? [fot. AndreasAux from Pixabay]
Jak więc jeden związek w diecie może mieć tak kontrastujące potencjalne ryzyko i korzyści? Uczeni z Edith Cowan University (ECU) mają nadzieję dowiedzieć się, w jaki sposób i dlaczego mogą nieść za sobą i potencjalne ryzyko, i korzyści.

Rzecz dotyczy źródła

Przeanalizowano wyniki badań kilku ostatnich dekad i uznano, że najważniejszym czynnikiem jest tu źródło azotanów.

- Azotany otrzymujemy z trzech głównych źródeł pokarmowych: mięsa, wody i warzyw. Reputacja tych związków jako zagrożenia dla zdrowia sięga 1970 roku, kiedy to dowiedziono, że mogą tworzyć N-nitrozoaminy, które są wysoce rakotwórcze u zwierząt laboratoryjnych. Niemniej żadne badania na ludziach nie potwierdziły takich zagrożeń, a nasze testy kliniczne i obserwacyjne potwierdzają, że azotany zapobiegają chorobom układu krążenia, jeśli pochodzą z warzyw - wyjaśnia dr Catherine Bondonno, współautorka badań.

Potrzeba pilnych testów

Jakkolwiek badania na zwierzętach z lat 70-tych wykazały niewielką częstość występowania nowotworów złośliwych, istnieją dowody na to, że nie wszystkie azotany zasługują na taką sama ocenę. - Na przykład, w przeciwieństwie do azotanów pochodzących z mięsa i wody, warzywa bogate w azotany zawierają duże ilości i/lub polifenoli, które mogą hamować powstawanie szkodliwych N-nitrozoamin związanych z rakiem - wyjaśnia dr Bondonno.

Konieczne są dalsze badania, aby można było zaktualizować wytyczne. Jakkolwiek oficjalne wytyczne się nie zmieniły, widoczne korzyści płynące z azotanów sprawiły, że wiele osób potencjalnie naraziło się na ryzyko. - Musimy mieć pewność, że warzywa bogate w azotany rzeczywiście nie przekładają się na zwiększone ryzyko zachorowania na raka, jeśli spożywamy ich większą ilość. Suplementy azotanowe w dużych dawkach są już stosowane w celu poprawy wydolności fizycznej w sporcie, a ekstrakty azotanów roślinnych są dodawane do wędlin z informacją, że mają być lepszym wyborem - dodaje dr Bondonno.

Jeść czy nie jeść?

Pomimo debaty, obecne dowody sugerują, że ludzie powinni starać się dostarczać azotany z warzyw, ale nie powinni przesadzać, radzi dr Bondonno.

- Ciemnozielone, liściaste warzywa i są dobrymi źródłami - nasze badania pokazują, że jedna miska surowych lub pół miski gotowanych wspomnianych warzyw dziennie wystarczy, aby zyskać korzyści dla . Wiadomo też, że przetworzone mięso nie jest dla nas dobre i powinniśmy ograniczyć jego spożycie, ale czy to azotany w nich zawarte powodują problem, czy coś innego, nie jest jasne - wskazuje dr Bondonno.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy