Strona głównaZdrowieAtaki paniki śmiertelnym zagrożeniem dla serca

Ataki paniki śmiertelnym zagrożeniem dla serca

U starszych kobiet, które doznały ataku paniki, istnieje zagrożenie śmiercią, w okresie do pięciu lat po tym incydencie. Natomiast ryzyko ataku serca zwiększa się czterokrotnie. U dojrzałych kobiet, u których wystąpił chociaż jeden w pełni rozwinięty atak paniki, może zwiększyć się zagrożenie atakiem serca, jak również zwiększa się ryzyko śmierci, w ciągu kolejnych pięciu lat.
Ataki paniki śmiertelnym zagrożeniem dla serca [© Kenneth Sponsler - Fotolia.com] Według ogólnie przyjętej definicji, ataki paniki wzmagają strach, niepokój oraz dyskomfort psychiczny, czemu towarzyszą co najmniej cztery objawy fizyczne, jak palpitacja serca, drżenie, pocenie się, bóle w klatce piersiowej czy zawroty głowy.
Ataki paniki mogą pojawiać sie sporadycznie, bądź jako część rozstroju nerwowego czego efektem bardzo często są różnego rodzaju fobie.

Naukowcy z Bostonu przebadali 3369 zdrowych kobiet w wieku od 51 do 83 lat, które okres menopauzy miały już za sobą. Na początku badania każda z kobiet została poproszona o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego wystąpienia u nich ataków paniki, w okresie ostatnich sześciu miesięcy. Około 10% z badanych zgłosiło pojawienie się takich ataków.

Po tym jak naukowcy wyeliminowali inne potencjalne zagrożenia układu krążenia, byli w stanie określić, że jeden lub więcej ataków paniki było odpowiedzialnych za czterokrotne zwiększenie się ryzyka zawału mięśnia sercowego (choroby serca w której powstaje obszar martwicy mięśnia sercowego w wyniku jego niedotlenienia), trzykrotny wzrost liczby ataków serca bądź udarów mózgu, i prawie o dwa razy zwiększyło się ryzyko śmierci.

Takie asocjacje powstają po bliższym przyjrzeniu się depresji i potwierdzają teorię, że ataki paniki mogą stanowić niezależne źródło ryzyka dla układu krążenia.

Naukowcy dodają ataki paniki do listy symptomów, mających negatywny wpływ na układ krążenia, na której mają już swoje miejsca depresja oraz złość.

Ataki paniki mogą współdziałać z innymi czynnikami, mającymi wpływ na układ krążenia, jak na przykład nadciśnienie.

Jednocześnie mogą przyczyniać się do osłabienia układu krążenia, co może wywołać skurcz naczyń krwionośnych, co z kolei może spowodować wzmożone krzepnięcie krwi, zatory i inne zakłócenia prawidłowego rytmu serca.

- Badania te pokazują w jak dużym stopniu panika ma wpływ na układ krwionośny u dojrzałych kobiet – podsumowują naukowcy. Twierdzą również, że potrzebne są kolejne badania by dokładnie wyjaśnić związek pomiędzy atakami paniki a układem krążenia.
- Nasze badania jedynie sugerują, że starsze kobiety, u których wystąpił atak paniki są w grupie wysokiego ryzyka udaru mózgu i ataku mięśnia sercowego, dlatego powinny być pod stałą opieką specjalisty.

Paulina Król / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:02:19, 18-10-2007 arczia

    ciekawa sprawa, ze to tak długo trwa - do 5 lat!
  • 19:16:20, 18-10-2007 Malgorzata 50

    No wiec nie panikować -tylko spokoj moze nam zycie uratować ,jak widzać...
  • 20:57:29, 18-10-2007 Ewita

    Żeby to było takie proste... Sama widziałam panikę u starszej pani. Nieracjonalną, bezsensowną, ale realną i groźną. Nic wtedy nie trafia, niczym nie daje się uspokoić tego zwierzęcego wręcz strachu. Powód nie jest istotny, obiektywnie może być błahy. Szkoda, że w tym artykule nie podano, jak można pomóc takim osobom!
  • 21:10:30, 18-10-2007 Alsko

    To jest cholerna postać neurozy czy innej neu...
    Nigdy mi się nie przytrafiło, ale po pewnym leku miałam przedsmak. Nie da się - bez lekarza - nad tym zapanować.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy