Strona głównaZdrowieAshwagandha - na problemy ze snem i stres

Ashwagandha - na problemy ze snem i stres

Masz problemy ze snem? To może ulec poprawie, jeśli sięgniesz po indyjskie zioło o nazwie Ashwagandha. Japończycy odkryli, że aktywny składnik liści tego zioła istotnie wspomaga sen.
Ashwagandha - na problemy ze snem i stres [fot. Dinesh Valke from Thane, India, Wikimedia Commons]
Ashwagandha (Withania somnifera) jest głównym ziołem w Ajurwedzie, tradycyjnej medycynie pochodzącej z Indii. Jak wskazuje łacińskie słowo somnifera, przynosi i przez wieki do tego właśnie ją wykorzystywano. Jakkolwiek badania potwierdzają, że proszek z Ashwagandhy wspomaga sen, aktywny składnik rośliny, który ma takie właściwości, pozostawał nieznany.

Na Uniwerystecie Tsukuba zbadano wpływ różnych składników Ashwagandy na sen u myszy, wykorzystując do pomiarów elektroencefalogram i elektromiografię. Wodny ekstrakt z liści Ashwagandy, bogaty w glikol trietylenowy (TEG) istotnie poprawiał sen bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM) i nieznacznie wpływał na sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM). Równocześnie ekstrakt alkoholowy zawierający aktywne witanolidy nie miał wpływu odpoczynek. Sen wywoływany przez TEG był podobny do standardowego snu. Odkryto też, że TEG z innych źródeł również poprawiał fazę NREM. Uczeni uznali zatem, że to TEG jest aktywnym składnikiem, który sprzyja fizjologicznie zdrowemu snowi.

Bezsenność i inne kłopoty ze snem, takie jak zespół niespokojnych nóg, są częstymi dolegliwościami osób w średnim wieku. Pierwsza z wymienionych jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń neuropsychiatrycznych i dotyczy 10-15 proc. populacji ogólnej i aż 30-60 proc. populacji ludzi starszych. Jest też ściśle związana z niektórymi innymi chorobami, w tym z otyłością, chorobami sercowo-naczyniowymi, , lękiem, manią itp. Obecnie stosowane leki syntetyczne często mają poważne skutki uboczne, tymczasem Ashwagandha, w tym większa ilość TEG, może być przyjmowana dla lepszego snu bez żadnych skutków ubocznych.

Jednakże kliniczne zastosowanie TEG w leczeniu ciągle nie jest przesądzone, ponieważ wspomniany związek jest używany przede wszystkim do celów przemysłowych i niewiele wiadomo na temat jego adekwatności czy toksyczności dla układów biologicznych. Potrzebne są więc dalsze badania dla potwierdzenia bezpieczeństwa TEG.

Obecnie ocenia się wpływ TEG na , ponieważ uważa się, że Ashwagandha osłabia stres i łagodzi nierównowagę układów nerwowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy