Strona głównaZdrowieAronia pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy i osłabić stany zapalne

Aronia pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy i osłabić stany zapalne

Aronia cieszy się szczególną popularnością w Ameryce, gdzie od wieków jada się ją w suszonej postaci i przygotowuje herbatę z tego owocu. Także u nas chętnie sięga się po aroniowe produkty, m. in. soki. Owoce te zawierają silne przeciwutleniacze i dlatego można je znaleźć w alejkach ze „zdrową żywnością" w aptekach i sklepach spożywczych.
Aronia pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy i osłabić stany zapalne [fot. Goran Horvat from Pixabay]
Co sprawia, że aronia jest tak zdrowa? Wynika to prawdopodobnie z wysokiego poziomu substancji zwanych antocyjanami. Są różnorodne, ale wszystkie działają jak - chronią najpierw nasiona samej aronii przed spowodowanym promieniami słonecznymi. Kiedy je jemy zaś, chronią nasze organizmy przed zanieczyszczeniami i wolnymi rodnikami. Odkryto już ochronny wpływ jedzenia aronii na ryzyko rozmaitych chorób - od raka po otyłość. Te prozdrowotne efekty mogą być efektem silnych właściwości przeciwzapalnych antocyjanów, ponieważ niekontrolowane stany zapalne są uznawane za wspólny czynnik najczęstszych i śmiertelnych chorób. Co więcej, wykazano, że niektóre antocyjany - w tym te znajdujące się w aronii - poprawiają poziom cukru we krwi i działanie insuliny.

18 szczurów ze stanem przedcukrzycowym lub niewrażliwych na przez 6 tygodni karmiono dietą bogatą we fruktozę. Następnie część gryzoni piła czystą wodę, a część wodę wzbogaconą niskim lub wysokim poziomem ekstraktu z aronii. Po kolejnych 6 tygodniach porównywano u wszystkich szczurów masę ciała, ilość tkanki tłuszczowej, regulację poziomu glukozy we krwi oraz markery stanów zapalnych.

Gryzonie otrzymujące wodę z dodatkiem ważyły mniej niż pozostałe; obydwa poziomy aronii dały taki sam efekt. Podobnie, te pierwsze miały mniej tkanki tłuszczowej. To nie wszystko, gryzonie, które otrzymywały ekstrakt z aronii, cechowały się niższym poziomem glukozy we krwi i obniżonym poziomem triglicerydów w osoczu oraz cholesterolu LDL w porównaniu z pozostałymi zwierzętami. Co więcej, u szczurów z grupy „aroniowej" odnotowano liczne zmiany w ekspresji genów, które osłabiają przewlekły stan zapalny, a być może nawet zmniejszają ryzyko raka. Przykładowo, ekstrakt z aronii obniżył ekspresję genu kodującego interleukinę-6 (IL-6), białko, które wywołuje stan zapalny po urazie lub infekcji. Jednakże przedłużająca się nadprodukcja IL-6 sprzyja wielu chorobom, w tym cukrzycy, zapaleniu stawów i .

Potrzebne są jeszcze badania z udziałem ludzi, ale autorzy uważają, że wyniki z dużym prawdopodobieństwem przekładają się także na człowieka.

Na podstawie: C

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć