Strona głównaZdrowieAronia panaceum na choroby cywilizacyjne?

Aronia panaceum na choroby cywilizacyjne?

Owoce aronii zawarte w mają szansę zrewolucjonizować leczenie większości chorób cywilizacyjnych. Czy małe, niepozorne owoce mogą być lekiem na całe zło?Już Indianie byli przekonani, że jagody są darem Wielkiego Ducha i mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Wiara znalazła oparcie w nauce i 50 lat temu odkryto, że wolne rodniki powodują choroby i starość, niszczą białko, DNA oraz lipidy. Proces produkowania wolnych rodników hamują jedynie przeciwutleniacze (antyoksydanty).
Aronia panaceum na choroby cywilizacyjne? [© teressa - Fotolia.com] Mieszkańcy francuskiej Tuluzy, którzy piją dużo alkoholu i jedzą tak samo tłusto jak Amerykanie, znacznie rzadziej umierają na zawały. Dr Serge Renaud z Uniwersytetu w Bordeaux, analizując ten tzw. francuski paradoks, nie miał wątpliwości, że to zasługa czerwonego wina, bez którego trudno sobie wyobrazić tamtejszy obiad. Ustalił, że winogrona to nie tylko skarbnica witamin i rzadkich minerałów, ale przede wszystkim naturalnych przeciwutleniaczy. Po ogłoszeniu wyników badań sprzedaż wina wzrosła o 40 procent, ale ponieważ przedawkowanie trunku zamiast leczyć szkodziło, na rynku pojawiły się tabletki, zawierające ekstrakt z winogron. Okazało się, że podobne działanie jak winogrona, ma czarny bez, czarna jagoda, czarna porzeczka i wiśnia.

Naukowcy świętowali sukces, kiedy w 1995r Duńczycy ogłosili, że ludzie, którzy dostarczają swoim organizmom przeciwutleniaczy są o 50 procent mniej podatni na choroby. Polscy naukowcy szukali jednak dalej. Sensacją okazały się owoce aronii, niezwykła skarbnica życiodajnych pierwiastków, najsilniejszy antyoksydant (przeciwutleniacz) ze wszystkich znanych owoców. Aronia zawiera dodatkowo katechinę, z której słynie zielona herbata. Dzięki obecności ketechiny aronia ma dobroczynny wpływ na układ trawienny i procesy przemiany materii. Ponadto, jest pomocna przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy, sprawdza się w profilaktyce zawałów, udarów mózgu, demencji, chorób Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy, poprawia wzrok, obniża ryzyko zachorowania na raka i zwiększa odporność organizmu.

Przez setki lat nie potrafiliśmy poradzić sobie z problemem krzywicy. Przełomem stało się odkrycie, że chorobę powoduje niedobór witaminy D. Podobnie było ze szkorbutem. Przestał być plagą, kiedy ustalono, że rozprawia się z nim zwyczajna witamina C. Wszystko wskazuje na to, że przeciwutleniacze z aronii mają szansę zrewolucjonizować leczenie większości chorób cywilizacyjnych.



Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:16:42, 17-06-2008 Lon2000

    czy aronia w przetworach ma też takie własnosci.Na surowo jest niesmaczna
  • 21:25:25, 17-06-2008 ignesja

    jest bardzo smaczna na surowo jak jest bardzo dojrzała.Jest trochę cierpka ale pyszna.Długo zostaje na krzaku,nawet po jesiennych przymrozkach i wtedy jest najsmaczniejsza.Można ją suszyć,na pyszną herbatę lub kompot, można smażyć, gotować i zachowuje swoje zdrowotne właściwości.
  • 23:07:53, 17-06-2008 ~gość: Małpa

    Mnie aronia bardzo smakuje pomimo tego,że jest cierpka .Robiłam z niej pyszną nalewkę na spirytusie a w tym roku ususzę .Proszę Ignesjo powiedz mi jak sie ją suszy,czy jakoś specjalnie?
  • 18:37:59, 18-06-2008 ignesja

    No faktycznie ! Nalewka jest pyszna ! Jeszcze ją mam. A suszę aronię na ciepłych grzejnikach /sezon zaczyna się 15 października/albo na słońcu,na tacach przykrytych starą firanką.
  • 21:51:28, 18-06-2008 ~gość: Małpa

    Dzięki na pewno to zrobię
  • 20:17:46, 20-03-2010 viola

    mam problem z winem z aronii,zrobilam z mezem dwie butle w zeszlym roku w sierpniu pracowalo krotko,wtym roku w styczniu podgrzalam do temp.70st.bo tak wyczytalam ,jak bedzie pachnialo octem ,a pachnialo bardzo ostro,i juz od taego czasu nie pracuje dodalismy teraz po 3kg.cukru i czekamy zeby popracowalo i nic .pomozcie prosze ,czy dodac jeszcze raz drozdzy? viola
  • 20:58:25, 20-03-2010 viola

    co do aroni ,to tez ja lubie mam jej w ogrodku sporo ,najbardziej lubie dzem i na surowo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć