15-01-2019
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wszystkie prognozy są zgodne – najprawdopodobniej już niedługo przyjdzie do nas prawdziwa zima. Taka ze wszystkimi swoimi urokami – białym śniegiem, torami saneczkowymi na każdej górce, bałwanami i mrozowymi liśćmi na oknach. Jednak, bez względu na to czy zima zawita w swojej najpiękniejszej czy w mniej urodziwej postaci, jedno jest pewne – mamy okres wzmożonego zapadania na infekcje dróg oddechowych i przeziębiania się. Jak zachować zdrowie, by cieszyć się urokami zimy? Z pomocą przychodzi także aromaterapia.
Gorąca herbata z miodem i odrobiną cytryny, korzenne przyprawy dodawane do ciast i napojów czy wreszcie kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych pomogą nam rozgrzać się podczas chłodnych wieczorów. Warto również poznać kilka aromaterapeutycznych receptur na czyhające na nas zimą dolegliwości.
Podczas pochmurnych krótkich dni możemy łatwiej niż latem poddawać się złemu samopoczuciu.
Świetną propozycją na spadek nastroju, apatię i niechęć do działania będzie mieszanka olejków: rozmarynowego, i sandałowego. Olejek rozmarynowy od XV wieku uważany za środek pobudzający siły witalne doskonale łagodzi zmęczenie umysłowe i fizyczne, a olejki: ylangowy i sandałowy działają relaksująco. Ta niezwykła aromatyczna kompozycja to prawdziwa „bomba zapachowa” dla naszych zmysłów. Z pewnością obudzi nas i postawi na nogi.
Olejki na katar, to substancje o właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Można tu wymienić olejki: drzewa herbacianego, eukaliptusowy i lawendowy. Mieszanka tych zapachów rozpylona w kominku sprawi, iż zmniejszy się znacznie tempo rozprzestrzeniania w powietrzu niebezpiecznych mikrobów. Kiedy w domu lub w pracy przebywa ktoś przeziębiony warto zastosować tę leczniczą mieszankę, by nie tylko pomóc osobie zainfekowanej, ale także ochronić tych, których jeszcze nie dopadła choroba.
Przy bólu gardła możemy przygotować bardzo skuteczną płukankę. Jedną kroplę olejków: anyżowego, sosnowego, lawendowego i rozpuszczamy w ½ szklanki ciepłej wody i płuczemy gardło 3-4 razy dziennie. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na bardzo silne działanie olejku anyżowego nie należy stosować więcej niż 2 krople na zabieg.
A na ogólne wzmocnienie organizmu, zwłaszcza przy nawracających infekcjach zastosujmy specjalną mieszankę olejków przeznaczoną do inhalacji. Znajdą się w niej po 2 krople olejków: lawendowego i drzewa herbacianego oraz 1 kropla olejku mięty pieprzowej. Olejki wlewamy do miski z wrzątkiem, a następnie okrywając głowę ręcznikiem nachylamy się nad nią wdychając unoszące się opary przez 5-10 minut. Kurację należy przeprowadzać raz dziennie minimum przez dwa tygodnie.
W zestawie aromaterapeutycznych zimowych receptur nie może zabraknąć przepisu na rozgrzewającą kąpiel z użyciem pachnących olejków eterycznych. Przygotowanie takiej kąpieli jest niezmiernie łatwe – wystarczy wlać 10-15 kropli wybranych olejków lub ich mieszaniny do wanny z ciepłą wodą. Woda nie powinna być gorąca gdyż olejki bardzo szybko odparowują, a podczas takiego zabiegu ważne jest, aby substancje te rozproszone w wodzie i znajdujące się na jej powierzchni miały kontakt z ciałem i wnikały w skórę. Najlepiej podczas kąpieli zbierać warstwę olejków z powierzchni wody i nacierać nią ciało. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Aby przygotować rozgrzewającą kąpiel należy do wanny z wodą wlać po 2 krople olejków: cynamonowego z kory oraz imbirowego a także 5 kropli olejku rozmarynowego i 1 kroplę olejku mandarynkowego. Taka kąpiel szybko przywróci nam siły witalne i porządnie rozgrzeje.
Aromaterapia proponuje wiele pachnących, a przez to niezwykle przyjemnych przepisów na zdrową zimę. Najlepiej oczywiście nie chorować pamiętając o zasadzie lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak na wszelki wypadek warto posiadać w domu naturalną apteczkę, w której obok ziół i preparatów powstałych na ich bazie znajdą się również naturalne olejki eteryczne.