Strona głównaZdrowieApteki i placówki medyczne mają obowiązek chronić dane osobowe klientów

Apteki i placówki medyczne mają obowiązek chronić dane osobowe klientów

Ochrona danych osobowych w aptekach i placówkach zdrowotnych to zagadnienie niezwykle istotne i ściśle uregulowane przepisami prawa. Osoby prowadzące tego rodzaju działalność narażone są na poniesienie odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej.
Ochrona danych osobowych zgromadzonych w aptekach i placówkach zdrowotnych to zagadnienie niezwykle istotne i ściśle uregulowane przepisami prawa. Osoby prowadzące tego rodzaju działalność, które nie stosują się do ustawowych wymagań, narażone są na poniesienie odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej, a także mogą podlegać kontroli ze strony Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Ważną kwestię związaną z prowadzeniem tak szczególnej działalności jak apteka czy placówka medyczna, stanowi aspekt dotyczący bezpieczeństwa danych o zdrowiu pacjentów. Dane te gromadzone są między innymi za pośrednictwem systemów informatycznych dedykowanych opiece zdrowotnej.

W świetle Ustawy o ochronie danych osobowych, dane przetwarzane w aptekach i placówkach opieki zdrowotnej, mają charakter danych osobowych wrażliwych (art. 27 ust. 1 ustawy), gdyż dotyczą danych o stanie zdrowia. Przetwarzanie takich danych zarówno w postaci tradycyjnej, jak i elektronicznej, musi spełniać wszystkie kryteria legalności, a jednym z tych kryteriów jest właściwe zabezpieczenie przetwarzanych danych.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć