Strona głównaZdrowieApel o krew

Apel o krew

W województwie mazowieckim brakuje krwi. Zarówno lekarze, jak i pacjenci apelują do wszystkich ludzi, którzy mogą zostać dawcami, aby zgłaszali się do stacji krwiodawstwa. Sytuacja jest tak dramatyczna, że koniecznym okazało się przełożenie niektórych zabiegów - informuje Życie Warszawy.
„Najbardziej potrzebne są grupy z ujemnym współczynnikiem Rh. Wszystko dlatego, że są one najrzadsze”, informuje Marzena Przybysz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

„Wszczepienie protezy biodra pochłania ok. 1,5 litra krwi, na kolano potrzeba ok. litra. Na podobne operacje powyżej dwóch tygodni czeka u nas co szósty pacjent, który miał już wyznaczony termin operacji. Jeśli jednak nagle znajdzie się dla któregoś z pacjentów Kliniki Transplantologii dawca np. wątroby, terminy jeszcze się przesuną. Przeszczep może zużyć cały nasz zapas”, wyjaśnia profesor Andrzej Górecki z Kliniki Ortopedii szpitala przy ul. Lindleya.

Fatalna sytuacja panuje także w Szpitalu Bielańskim. „Dostajemy krew tylko na operacje ratujące życie, dla ofiar wypadków i podczas ostrych dyżurów”, informuje Krzysztof Jarząbek, rzecznik szpitala.

”Podobny problem pojawia się w wakacje każdego roku. Spora grupa honorowych dawców, przede wszystkim studenci, wyjeżdża na wakacje A przecież Warszawa potrzebuje dużo krwi. Mamy wiele szpitali specjalistycznych, więc leczymy nie tylko mieszkańców stolicy, ale także pacjentów z innych części Polski. Krwi brakuje nie tylko na operacje – jej składniki służą też do wytwarzania preparatów, którymi leczy się choroby przewlekłe. Każdy honorowy krwiodawca ma na miejscu bezpłatnie wykonaną morfologię. Krew jest też badana na obecność wirusa HIV i żółtaczki zakaźnej”, mówi Marzena Przybysz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Osoby oddające krew, bądź osocze mogą skorzystać z ulgi podatkowej i odliczyć od dochodu do 350 zł (w przypadku krwiodawców) lub do 2,5 tysiąca zł (w przypadku osób oddających osocze). Warunkiem możliwości skorzystania z odliczenia jest zaświadczenie na temat ilości pobranej krwi wydawane w stacji krwiodawstwa, bądź osocza. Zaświadczenie należy przechowywać przez 6 lat.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy