Strona głównaZdrowieAparat słuchowy - nie(d)ocenione wsparcie dla słuchu seniorów

Aparat słuchowy - nie(d)ocenione wsparcie dla słuchu seniorów

Używanie aparatu słuchowego staje się coraz powszechniejsze. Nie ma się co dziwić. Niedosłyszenie staje się naszą chorobą cywilizacyjną. Wyniki najnowszego Narodowego Testu Słuchu wskazują, że problem ze słuchem ma aż 74% osób powyżej 60 roku życia.
Aparat słuchowy - nie(d)ocenione wsparcie dla słuchu seniorów Niepokojące statystyki nie dotyczą wyłącznie Polski. W większości krajów rozwiniętych co szóstego człowieka dotyka pewien stopień ubytku słuchu. Na szczęście, 90% osób dotkniętych tą przypadłością może skutecznie zrekompensować niedosłuch za pomocą aparatu słuchowego.

A co z wygodą?

Nie wyobrażasz sobie noszenia aparatu w uchu? Bez obaw. Dzisiejsze nowoczesne aparaty słuchowe w żadnym stopniu nie ograniczają normalnego funkcjonowania. Specjalnie zaprojektowane urządzenia sprawiają, że można w nich uprawiać sport, swobodnie rozmawiać przez telefon i bez skrępowania cieszyć się każdą chwilą. Noszenie aparatu słuchowego można porównać do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Są praktycznie nieinwazyjne, a znacznie poprawiają jakość życia.

Od czego zacząć?

Aby zdobyć skierowanie do specjalisty, należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Następnie laryngolog, na postawie badań i wywiadu z pacjentem, dopasuje odpowiedni aparat słuchowy i wkładkę uszną. Od razu warto postarać się o dofinansowanie zakupu aparatu słuchowego. W tym celu lekarz przygotowuje zlecenie, które należy złożyć w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Z potwierdzonym przez NFZ zleceniem należy skierować się do dowolnego punktu protetycznego w Polsce. Ważne, aby zwrócić uwagę, czy wybrany sklep medyczny lub punkt protetyki słuchu ma podpisaną umowę z NFZ.

Aparat można kupić taniej

Dofinansowanie przyznawane jest raz na 5 lat i pokrywa 70% ceny aparatu. NFZ określa maksymalną cenę takiego urządzenia. W przypadku konwencjonalnego aparatu na przewodnictwo powietrzne cena pojedynczego urządzenia nie może przekraczać 1000 zł. Wyższą maksymalną cenę NFZ ustalił dla bardziej zaawansowanych aparatów i wynosi ona 1800 zł. Są to urządzenia na przewodnictwo kostne, stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach, przeznaczone dla osób, które z określonych przyczyn nie mogą korzystać z konwencjonalnych aparatów.

Jak wybrać właściwy model?

Oferta aparatów słuchowych jest niezwykle zróżnicowana. Możemy znaleźć aparaty od kilkuset to nawet kilkunastu tysięcy złotych. Skąd taka rozbieżność cenowa? Poszczególne modele różnią się zastosowaniem i poziomem zaawansowania technicznego. Różne są też typy aparatów. Pacjent może wybrać pomiędzy aparatem zausznym i wewnątrzusznym. Te pierwsze, polecane osobom cierpiącym na poważny ubytek słuchu, umieszczane są za małżowiną uszną. Są to urządzenia ekonomiczne w użyciu, jednak mniej dyskretne niż aparaty wewnątrzuszne, które są niemal niezauważalne, gdyż mają dużo mniejsze wymiary i nosi się je w środku małżowiny.

Podczas decyzji zakupowej warto wesprzeć się poradą specjalisty w punkcie protetycznym. Dobierze on urządzenie do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz stopnia niedosłuchu.

Warto używać aparatu słuchowego

Wielu osobom trudno pogodzić się z koniecznością noszenia aparatu słuchowego. Cześć seniorów boi się reakcji otoczenia i traktują aparat jako dowód swojej ułomności. Tymczasem używanie aparatu to nieocenione , z którego warto korzystać. Pozwala on w pełni cieszyć się życiem i bez ograniczeń komunikować z innymi. Co więcej, rezygnacja z używania aparatu, pomimo zaleceń laryngologa, może przyśpieszyć proces pogłębiania się niedosłuchu. A często jest dla starszych ludzi powodem wycofania z życia społecznego, co może prowadzić do izolacji, spadku nastroju, a nawet depresji.

Nie tylko NFZ

Wsparcie przy kupieniu aparatu słuchowego można uzyskać również w ramach kampanii niezwiązanych z NFZ. Warto więc szukać w mediach oraz w sieci informacji na temat tego typu akcji - niektóre z nich pozwalają zyskać nawet kilka tysięcy złotych dofinansowania do zakupu aparatu słuchowego oraz inne korzyści. Ale tu ważna uwaga - należy szczegółowo czytać regulaminy. Zawsze zwracajmy uwagę, czy udział w konkursie czy akcji jest bezpłatny i jakie są jego warunki.

- Niektóre konkursy wiążą się niestety z koniecznością zakupu aparatu słuchowego konkretnej marki, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Można jednak wyszukać akcje i konkursy, które nie stawiają tego typu ograniczeń - jak na przykład organizowana przez nas aktualnie kampania. Na pewno warto wówczas skorzystać z możliwości uzyskania zarówno merytorycznego jak i finansowego wsparcia przy zakupie najlepszego dla nas aparatu - mówi Zofia Mirska, przedstawiciel marki Rayovac, dystrybutora baterii do aparatów słuchowych.

Jeśli masz wrażenie, że Twój słuch się pogarsza, czas na wizytę u specjalisty. To on wykona odpowiednie badania i stwierdzi, czy istnieje ubytek słuchu. Pomoże również dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Nie warto zwlekać - lepszy słuch to zdrowszy organizm oraz i jakości życia.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:09:07, 21-12-2016 marlena23

    Z niedosłuchem faktycznie nie ma żartów i warto poszerzyć swoją wiedzę właśnie w tym temacie Ostatnio wpadł mi w oko ciekawy artykuł: http://www.swiatsluchu24.pl/niedosluch-jak-z-nim-zyc/, z którego można naprawdę sporo się dowiedzieć Wszystko solidnie zebrane w całość, zatem polecam
  • 16:01:24, 02-01-2017 kokk1

    Polecam także, aby zapoznać się ze sposobami na to, jak radzić sobie ze słuchem i jak zapobiegać temu, aby się psuł. Wszystko zostalo ciekawie opisane tutaj: http://www.swiatsluchu24.pl/problemy-ze-sluchem-jak-zapobiegac-i-przeciwdzialac/ - polecam, na pewno można wyciągnąć korzystne wnioski.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy