Strona głównaZdrowieAntyoksydanty: czym są i gdzie się znajdują

Antyoksydanty: czym są i gdzie się znajdują

W literaturze poświęconej żywności oraz żywieniu antyoksydanty i wolne rodniki odmieniane są przez wszystkie przypadki. Mimo tego niewiele osób potrafi wyjaśnić, skąd się biorą i jaką rolę spełniają w organizmie.
Antyoksydanty: czym są i gdzie się znajdują [© Jenifoto - Fotolia.com] Antyoksydanty – co to właściwie jest?

Aby w pełni zrozumieć, czym są i jak działają należy wiedzieć, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest równowaga pomiędzy substancjami utleniającymi a antyutleniaczami – ale może od początku. Antyoksydanty, nazywane inaczej przeciwutleniaczami (lub właśnie antyutleniaczami), to związki chemiczne, które zapobiegają procesom utleniania, zachodzącym w komórkach. Substancje utleniające natomiast to przede wszystkim tzw. wolne rodniki, czyli produkt uboczny przetwarzania tlenu na energię. Zadaniem antyoksydantów jest ochrona organizmu przed , czyli takim stanem, w którym zaburzona zostaje harmonia między wytwarzaniem wolnych rodników a ich zwalczaniem przez przeciwutleniacze. Jak zostało wspomniane, powstawanie wolnych rodników nierozerwalnie związane jest z oddychaniem, jednak na ich zwiększone wytwarzanie mają wpływ również inne czynniki, np. używki (nikotyna, alkohol), stres, zanieczyszczenie środowiska czy żywność niskiej jakości, bogata w konserwanty.

Dlaczego antyoksydanty są tak ważne?

występują w każdym organizmie, zaburzając procesy odpornościowe oraz przyspieszając procesy starzenia. Niszczą błony komórkowe i mitochondrialne, atakują strukturę białek, a także uszkadzają materiał genetyczny w DNA. W wyniku stresu oksydacyjnego rozwijają się tak poważne choroby jak cukrzyca, miażdżyca, zawał serca, udar, bezpłodność czy wrzody żołądka, skóra zaś staje się bardziej wiotka i słabsza, co prowadzi do powstawania cellulitu i zmarszczek. Naukowcy są również pewni, że wolne rodniki mają duży wpływ na rozwój nowotworów, a także chorób układu nerwowego, np. choroby Alzheimera. Za neutralizację wolnych rodników odpowiada specjalny enzym, peroksydaza glutationowa, niestety jednak wraz z wiekiem ludzki organizm wytwarza jej coraz mniej i niezbędne staje się dostarczanie naturalnych antyoksydantów wraz z dietą.

Gdzie się chowają antyoksydanty?

Najwięcej przeciwutleniaczy znajdziemy w owocach i warzywach o intensywnej barwie (aronia, borówki, czarna porzeczka, żurawina, owoce róży, czerwone winogrona, jabłka, jarmuż, szpinak, pietruszka, burak), roślinach strączkowych, przetworzonych pomidorach oraz orzechach i nasionach. Właściwości przeciwutleniające mają również wszystkie , czerwone wino i kakao.

Victualia.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy