Strona głównaZdrowieAntydepresanty mogą sprzyjać otyłości

Antydepresanty mogą sprzyjać otyłości

Osoby zażywające antydepresanty - co oczywiste - zmagają się z objawami depresji, ale okazuje się, że mogą także mieć kłopoty z nadwagą. Wspomniane leki sprzyjają przybieraniu masy ciała, mówią brytyjscy badacze.
Antydepresanty mogą sprzyjać otyłości [Fot. augusta16 - Fotolia.com]
Pacjenci z prawidłową masą ciała częściej zyskiwali dodatkowe kilogramy i po jakimś czasie mieli nadwagę, a pacjenci z częściej przechodzili w otyłość, jeśli byli leczeni , wyjaśniają uczeni w artykule opublikowanym w Time.

Badacze z King's College London przeanalizowali dane 295 tysięcy osób. Sprawdzili, jak często przyjmowały one antydepresanty i jednocześnie mieli do dyspozycji informacje o zmianach w poziomie masy ciała badanych.

Ustalono, że gdy w pierwszym roku badania przepisano pacjentom leki przeciwdepresyjne, mieli oni o 21 proc. wyższe prawdopodobieństwo . Osoby te zyskały co najmniej 5 procent początkowej masy ciała w okresie 10 lat, w porównaniu do tych, które nie zażywały leków. Taki związek pozostawał w mocy także po uwzględnieniu takich czynników nabywania dodatkowych kilogramów, jak wiek, rozpoznawanie chorób przewlekłych, palenie papierosów i przyjmowanie innych leków.

Okazało się, że niektóre leki są silniej związane z przyrostem masy ciała niż inne. Przykładowo, zażywanie mirtazapiny oznaczało większą o 50 procent podatność na przybieranie na wadze, a citalopramu - o 26 procent.

Autorzy badań wskazują, że w przypadku niektórych pacjentów na przybieranie na wadze wpływać mogły też sposoby leczenia, które oddziaływały na dietę. Poza tym tycie mogło być efektem takich efektów objawów , jak zwiększony i zmniejszona motywacja do ćwiczeń.

Uczeni zaznaczają, że uzyskane wyniki nie powinny zniechęcać do stosowania antydepresantów. Warto po prostu mieć świadomość wyższego prawdopodobieństwa tycia i za wczasu przeciwdziałać temu.

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X