28-04-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Aloes to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w medycynie na całym świecie. Pochodzi z Afryki Wschodniej i Południowej, ale obecnie uprawia się go w wielu różnych miejscach na całym świecie, ponieważ nie ma dużych wymagań co do warunków zewnętrznych. Liście aloesu zawierają duże ilości półprzezroczystego żelu, który wykazuje różnorodne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zawiera on 98 proc. wody, ale i rozmaite aminokwasy, witaminy A, B, C i E, minerały, jak również enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe - ogółem ponad 200 czynnych biologicznie związków. Stąd jego zastosowanie jest wielorakie - spójrz, do czego można go wykorzystać.
‘Lek' na oparzenia
Jednym z najpowszehcniejszych zastosowań to łagodzenie różnergo rodzaju oparzeń. Nie tylko zmniejsza dolegliwości spowodowane , ale też chłodzi skórę, a także pomaga przyspieszyć gojenie, a nawet powstrzymać rozwój pęcherzy.
Środek dezynfekujący
To zastosowanie bardzo „na czasie". Aby samodzielnie przygotować środek dezynfekujący, można połączyć pół filiżanki żelu aloesowego z taką samą ilością alkoholu i dodać do tego parę kropel wybranego olejku zapachowego. Taki specyfik świetnie oczyszcza dłonie i pielęgnuje ich skórę, zapewniając jednocześnie bardzo przyjemnych aromat.
Środek do pielęgnacji jamy ustnej
Ekstrakt z aloesu może być rodzajem płynu do płukania jamy ustnej. Naturalne składniki rośliny, w tym znaczna ilość , pomaga powstrzymywać gromadzenie się płytki nazębnej. Taki preparat może być również skuteczny przy krwawieniu lub opuchliznie dziąseł.
Kosmetyk odmładzający
Roślina zawiera dużo antrachinonów (naturalnych związków o właściwościach przeciwutelniających) oraz witaminy A, C i E, więc zarówno przyspiesza procesy gojenia się, jak i regeneracji tkanek w skórze. Preparaty z ekstraktami aloesowymi pomagają zmniejszyć oznaki starzenia i zmarszczki, ograniczają widoczność i zapobiegają rozstępom.
Środek przeczyszczający
Aloes pomaga pozbyć się zaparć. Już jego niewielka dawka, np. mała ilość soku, ułatwia wypróżnianie się. Lekarze ostrzegają jednak przed nadmiernym jego spożywaniem, a także nie zalecają jego stosowaniu u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem jelita grubego lub hemoroidami, bo może prowadzić do skurczów brzucha i biegunki.
Pielęgnacja włosów
Stosowanie ekstraktu z aloesu na może je odżywić i naprawić zniszczone, wysuszone włosy. Pomaga też pozbyć się stanu zapalnego skóry głowy, który wywołuje łupież. Dzięki zawartości witamin i innych składników wspomaga zdrowy wzrost komórek i odżywia włosy. Może również osłabić ich wypadanie.
Sposób na wysypkę
Przeciwzapalne właściwości aloesu sprawiają, że osłabia stany zapalne skóry, więc może być skuteczny na różne wysypki i przy .
Medykament na ugryzienia owadów
W przypadku ukąszenia owadów nałożenie żelu aloesowego złagodzi swędzenie i pieczenie. Właściwości przeciwbakteryjne oczyszzcą ugryzione miejsce, a przeciwutleniające zmniejszą obrzęk i zaczerwienienie.
Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »