Strona głównaZdrowieAlkohol pijany do posiłku spowalnia trawienie

Alkohol pijany do posiłku spowalnia trawienie

Alkohol może spowalniać trawienie po obfitym, kalorycznym posiłku, ale nie wywołuje objawów niestrawności, takich jak zgaga, odbijanie się i wzdęcia, wynika z badań opublikowanych w British Medical Journal.
Alkohol pijany do posiłku spowalnia trawienie [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Aby określić wpływ na układ pokarmowy podczas spożywania obfitych posiłków, przebadano 20 osób, które piły wino lub czarną herbatę przy raczeniu się serowym fondue, a następnie serwowano im likier wiśniowy lub wodę.

W badaniu wzięło udział 20 zdrowych osób w wieku 23 - 58 lat. Żaden z uczestników nie miał historii nadużywania lub chorób żołądka, ani nie przyjmował leków na receptę. Średni wskaźnik masy ciała () wynosił 23,6.

Medycy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu testowali uczestników przez dwa dni w odstępie co najmniej jednego tygodnia. Połowa grupy piła białe wino do fondue, a druga połowa - czarną herbatę. Likier wiśniowy lub wodę podawano 90 minut później.

Wyniki pokazały, że proces trawienia przebiegał znacznie wolniej w grupie, która piła alkohol, jedząc fondue. Jednak okazało się też, że napoje wyskokowe nie przyczyniły się do nasilenia problemów z niestrawnością, takich jak , odbijanie się, czy .

Jak zapewniają autorzy, zdrowe osoby mogą cieszyć się tym tradycyjnym posiłkiem z wybranym przez siebie trunkiem bez nadmiernej obawy o poposiłkowy dyskomfort trawienny.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć