Strona głównaZdrowieAlkohol i papierosy - największe zagrożenia dla zdrowia w rozwiniętym świecie

Alkohol i papierosy - największe zagrożenia dla zdrowia w rozwiniętym świecie

Alkohol i tytoń należą do największych zagrożeń dla zdrowia ludzi w krajach rozwiniętych, wynika z nowego raportu. Te używki powodują więcej zgonów, przypadków niepełnosprawności i uzależnień niż nielegalne narkotyki.
Alkohol i papierosy - największe zagrożenia dla zdrowia w rozwiniętym świecie Globalny raport The Global Statistics on Alcohol, Tobacco, and Illicit Drug Use: 2017 Status Report wskazuje, że legalne i powszechnie dostępne oraz stanowią większe zagrożenie dla zdrowia niż zakazane prawem narkotyki.

Eksperci obliczyli, że picie alkoholu i palenie papierosów w 2015 roku kosztowało ludzką populację ponad ćwierć miliarda DALY, czyli lat życia skorygowanych niepełnosprawnością - wskaźnik ten określa stanu zdrowia społeczeństwa, wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby. Dodatkowo nielegalne narkotyki oznaczały koszt kolejnych dziesiątek milionów lat.

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia okazały się papierosy. Doprowadziły do największej liczby chorób, w tym takich skutkujących i zagrażających życiu. Światowe szacunki wskazują, że 15,2 proc., czyli niemal co siódma osoba dorosła pali papierosy. Co piąty człowiek zaś co najmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca wypił nadmierne ilości alkoholu.

Najwięcej pije się w Europie. Biorąc pod uwagę resztę świata, w Europie Wschodniej, Środkowej i Zachodniej wypija się odpowiednio o 11,61, 11,98 oraz 11,09 litrów alkoholu więcej per capita. Podobnie rzecz ma się z papierosami - w tych regionach powszchność palenia jest odpowiednio o 24,2, 23,7 oraz 20,9 proc. większa.

Autorzy raportu zaznaczają, że nie są to pełne dane, ponieważ brakuje informacji na temat poziomu korzystania z używek i ich wpływu na zdrowie z pewnych rejonów Afryki, Ameryki Środkowej oraz Azji.

Wyniki raportu przedstawiono w magazynie Addiction.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy