Strona głównaZdrowieAlkohol a rak - jak napoje wyskokowe wpływają na ryzyko rozwoju nowtoworów

Alkohol a rak - jak napoje wyskokowe wpływają na ryzyko rozwoju nowtoworów

Onkolodzy przestrzegają przed piciem alkoholu. Ich zdaniem, już niewielkie dawki „czegoś mocniejszego" mogą zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów. Sięganie po alkohol w trakcie leczenia zaś oznacza osłabienie skuteczności leczenia choroby.
Alkohol a rak - jak napoje wyskokowe wpływają na ryzyko rozwoju nowtoworów [Fot. fesenko - Fotolia.com] Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology, ASCO) wydało oświadczenie, w którym wskazuje, że zagrożenie nowotworami jest wyższe u osób, które piją . I nie chodzi jedynie o tych, któtrzy nadużywają napojów wyskokowych, ale także o tych, którzy z umiarem raczą się wieczornym drinkiem.

Z ustaleń ekspertów wynika, że picie alkoholu moze zwiększyć ryzyko zachorowania na różne nowotwory, takie jak , , , głowy i szyi. Obliczyli również, że od 5 do 6 proc. nowych przypadków nowotworów i zgonów z powodu raka na całym świecie można uznać za bezpośrednio związane z piciem alkoholu.

Co istotne, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z zgarożenia, nie mają świadomości, że sięgając po coś mocniejszego, mogą narazić się na poważne problemy zdrowotne. W badaniach z udziałem ponad 4 tys. osób ustalono, że jedynie 38 proc. ludzi ogranicza poziom spożycia alkoholu, aby osłabić prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Jak wskazują onkolodzy, ludzie zazwyczaj nie kojarzą piwa, wina i wódki ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Jednak związek pomiędzy wzrostem spożycia alkoholu i nowotworem jest już naukowo potwierdzony. Przedstawiciele ASCO apelują więc do władz o podjęcie działań, które pomogłyby ograniczyć średnią ilość wypijanego alkoholu. Uważają, że pomogłoby w tym podniesienie cen napojów alkoholowych, a także ograniczenie reklam produktów tego rodzaju.

O badaniach napisano w Journal of Clinical Oncology.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy