Strona głównaZdrowieAlkohol - nawet "weekendowe picie" grozi chorobą

Alkohol - nawet "weekendowe picie" grozi chorobą

Nie tylko znaczne ilości alkoholu czy jego codzienne spożywanie są problemem, już weekendowe raczenie się czymś mocniejszym może oznaczać wyższe ryzyko hospitalizacji i śmierci, czytamy w Journal of Studies on Alcohol and Drugs.
Alkohol - nawet "weekendowe picie" grozi chorobą [fot. Ben Landers z Pixabay]
Umiarkowanie pijący nie są odporni na szkody wyrządzane przez alkohol, mówią uczeni z University of Victoria w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi nieszkodliwego (lub skutkującego niskim ryzykiem) picia alkoholu, kobiety nie powinny spożywać więcej niż około 10 drinków tygodniowo, a mężczyźni nie więcej niż 15 (jeden drink to ok. 350 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml mocnego ).

Jak wynika z obliczeń autorów, w Kolumbii Brytyjskiej znaczna część zgonów wywołanych spożyciem alkoholu dotyczyła osób pijących zgodnie z tymi wytycznymi. Na przykład, ponad 50 procent zgonów z powodu raka w wyniku spożycia alkoholu odnotowano w przypadku ludzi pijących w sposób umiarkowany. Co więcej, 38 procent wszystkich śmierci tego rodzaju odnosiło się do osób pijących poniżej wspomnianych tygodniowych limitów lub do tych ludzi, którzy od jakiegoś czasu nie pili napojów wyskokowych.

W przypadku kobiet trzymanie się wspomnianych wytycznych dawało pewną ochronę przed śmiercią w wyniku zawału serca, i . Niemniej jednak nie dotyczyło to mężczyzn - odnotowano u nich szkodliwe oddziaływanie także mniejszych ilości alkoholu.

Według autorów niektóre wytyczne dotyczące bezpiecznego poziomu picia alkoholu mają pomóc w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących zdrowia, tymczasem mogą być niedoszacowane. Autorzy sugerują, że by zalecenia co do limitów zostały obniżone do tych obowiazujących w Holandii: „nie pij, a jeśli to robisz, to nie więcej niż jeden drink dziennie".

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy