Strona głównaZdrowieAktywność w starszym wieku popłaca - biologicznie odmładza

Aktywność w starszym wieku popłaca - biologicznie odmładza

Aktywni narciarze w starszym wieku mają dwukrotnie większą zdolność wchłaniania tlenu niż seniorzy, którzy nie ćwiczą.
Aktywność w starszym wieku popłaca - biologicznie odmładza  [fot. Sergio Cerrato - Italia from Pixabay]

- Odkrycia pokazują, że ludzie mają ogromne możliwości zachowania wysokiego poziomu zdolności do , a tym samym lepszej jakości życia nawet w podeszłym wieku - mówi Per Tesch, profesor nauk o sporcie.


Szwedzcy eksperci zaprosili do badań seniorów, którzy nadal byli aktywnymi narciarzami. Badanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów i wzięło w nim udział kilka legend szwedzkiego liczących sobie już ponad 90 lat.


Okazało się, że maksymalna zdolność do pobierania tlenu jest dwukrotnie większa wśród aktywnych seniorów w porównaniu z ludźmi, którzy nie ćwiczą. Wyniki aktywnych osób starszych są porównywalne z wartościami dla ludzi młodszych o 40-50 lat, którzy nie ćwiczą, by poprawić . na poziomie molekularnym i komórkowym są podobne u wyćwiczonych seniorów i osób młodszych o cztery-pięć dekad.


- Wysokie wartości maksymalnej zdolności pochłaniania tlenu, które zmierzyliśmy, nigdy wcześniej nie były odkryte w populacji ludzi w podeszłym wieku - podsumowuje Per Tesch.


Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy