Strona głównaZdrowieAktywność w średnim wieku kluczowa dla długowieczności

Aktywność w średnim wieku kluczowa dla długowieczności

Zachowanie dobrego poziomu aktywności fizycznej lub zwiększanie jej w średnim i starszym wieku wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, niezależnie od wcześniejszej ilości ćwiczeń lub obecności różnych chorób.
Aktywność w średnim wieku kluczowa dla długowieczności [fot. Christian Northe z Pixabay]
Jak uważają eksperci, spełnienie oficjalnych zaleceń dotyczących wysiłku fizycznego (150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności) mogłoby zapobiec nawet 46 proc. zgonów związanych z brakiem .

Wcześniejsze badania łaczyły aktywność fizyczną z niższym ryzykiem chorób układu krążenia i niektórych . Teraz jednak odkryto, że także podjęcie odpowiedniej aktywności fizycznej w średnim wieku ma zwiazek ze zmniejszeniem ryzyka przedwczesnego zgonu.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge przeanalizowali, w jaki sposób długoterminowe zmiany w poziomie wysiłku fizycznego oddziałują na zagrożenie śmiercią z wszystkich przyczyn, i nowotworów.

Przez dwie dekady monitorowali poziom ćwiczeń u ponad 14 tysięcy osób w wieku 40-79 lat. Pod uwagę brano wydatki energetyczne wynikające z aktywności fizycznej (Physical activity energy expenditure, PAEE), a także mierzono poziom wysiłku i minotorowano pracę serca.

Uwzględniono wysiłek całodzienny, czyli zarówno ten wykonywany w pracy, jak i aktywność w czasie wolnym. Zwrócono też uwagę na inne czynniki chorobowe, w tym: dietę, masę ciała, historię chorób, poziom ciśnienia i poziom , aktywność fizyczna o wysokiej intesnywności, etc. Okazało się, że zwiększenie wysiłku w tym czasie miało związek z niższym ryzykiem zgonu.

Na każdy roczny wzrost PAEE o 1 kJ / kg / dzień (co jest równoznaczne z byciem nieaktywnym na początku badania i stopniowym spełnianiem wytycznych dotyczących aktywności w ciągu pięciu lat), ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było niższe o 24 proc., śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych 29 proc. i zgonu w wyniku raka o 11 proc. Obliczono jednocześnie, że im intensywniejsze były wraz z czasem ćwiczenia, tym wzrastał ich ochronny potencjał. Co ważne, podobne efekty obserwowano zarówno u ludzi zdrowych, jak i osób z obecnymi już problemami nowotworowymi i układu krążenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy