Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna uchroni przed chorobą Alzheimera

Aktywność fizyczna uchroni przed chorobą Alzheimera

Jeśli chcesz osłabić ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera, wybierz się na spacer czy siłownię. Regularny wysiłek pozwoli zachować zdrowie mózgu.
Aktywność fizyczna uchroni przed chorobą Alzheimera [© Jenny Sturm - Fotolia.com] Badanie uczonych z University of Wisconsin-Madison wykazało, że ludzie narażeni na chorobę , którzy częściej podejmują aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, odznaczają się zdrowszym w mózgu.

W ramach testów 93 dojrzałe osoby nosiły akcelerometry. Wszyscy uczestnicy byli nosicielami genów, które sprzyjają rozwojowi Alzheimera, ale u żadnego z nich nie odnotowano jeszcze objawów .

Zebrane dane dotyczące intensywności i częstotliwości jej podejmowania zestawiono z poziomem metabolizmu glukozy (który jest miernikiem zdrowia i aktywności neuronów) w obszarach mózgu, w których jest on obniżony w przypadku choroby Alzheimera.

Umiarkowana aktywność fizyczna wiązała się z lepszym metabolizmem glukozy we wszystkich analizowanych regionach mózgu. Ustalono m. in., że ci, którzy poświęcali co najmniej 68 minut dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną, odznaczały się zdrowszym profilem metabolizmu glukozy niż ci, którzy spędzali na ćwiczeniach mniej czasu.

- To badanie powinno wpłynąć na wytyczne dotyczące ćwiczeń, które mogłyby pomóc chronić mózg przed chorobą Alzheimera. Chociaż wiele osób zniechęca się w związku z zagrożeniem demencją, ponieważ uważają, że nie można jej zaradzić, te wyniki sugerują, że angażowanie się w umiarkowaną aktywność fizyczną może spowolnić postęp choroby - Ryan Dougherty, współautor badań.

O badaniach napisano w Journal of Alzheimer's Disease.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy