Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna szczególnie potrzebna seniorom z chorobami serca

Aktywność fizyczna szczególnie potrzebna seniorom z chorobami serca

Każdy chyba już wie, że regularny wysłek fizyczny jest niezbędny dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Niektóre grupy jednak zyskują wyjątkowe korzyści z ćwiczeń - do nich należą m. in. starsze osoby z dolegliwościami sercowymi.
Aktywność fizyczna szczególnie potrzebna seniorom z chorobami serca [fot. Mabel Amber, still incognito... z Pixabay]
Seniorzy bardziej niż osoby młode są narażeni na choroby sercowo-naczyniowe, ponieważ wraz z wiekiem układ krążenia ulega pewnym niekorzystnym zmianom. Ta grupa wiekowa zyskuje też najsilniejsze korzyści z regularnego wysiłku fizycznego.

Regularne podejmowanie wysiłku możęe spowolnić pracę , obniżyć ciśnienie krwi, osłabić stres, a także poprawić wydajność tlenową i pozbyć się nadwagi (co odciąża serce). Co więcej, w przypadku różnych chorób poprawia efekty leczenia i przyspiesza powrót do zdrowia.

Im starszy jest pacjent z chorobą serca, tym wyższe dotyczy go ryzyko powikłań i osłabienie kondycji fizycznej po takim zdarzeniu, jak . Stała może więc przydać najsilniejszych profitów tej grupie chorych.

Starzenie się ma związek z określonymi czynnikami zagrażającymi zdrowiu, takimi jak zwiększony poziom oraz , one z kolei sprzyjają problemom sercowo-naczyniowym.

We francuskich badaniach wzięło udział ponad 700 osób, które zostały podzielone na trzy grupy: poniżej 65 lat, 65 - 79 lat i ponad 80 lat. Uczestnicy zostali przebadani zarówno pod kątem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, w tym wzięto pod uwagę poziom objawów lęku i depresji. Trzy letnie obserwacje pokazały, że osoby aktywne fizycznie zyskały najwięcej korzyści w różnych aspektach zdrowia. Najbardziej poprawił się stan osób, które na początku badań odznaczały się największym upośledzeniem fizycznym.

Ćwiczenia okazały się szczególnie korzystne dla osób w wieku powyżej 65 lat, u których występowały największe zaburzenia na poziomie fizycznym, w tym u pacjentów po udarach i zawałach. Ponadto ludzie najbardziej aktywni fizycznie w największym stopniu mieli obniżony poziom ewentualnych objawów depresyjnych.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Canadian Journal of Cardiology:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy