Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna polecana nawet najbardziej sędziwym

Aktywność fizyczna polecana nawet najbardziej sędziwym

Badania przeprowadzone przez uczonych z the Institute universitaire de gériatrie w Montrealu wykazały, że wszyscy seniorzy, nawet ci najbardziej sędziwi i osłabieni, mogą dzięki ćwiczeniom uzyskać poprawę w zakresie zdolności fizycznych i poznawczych oraz cieszyć się wyższą jakością życia.
© emde71 - Fotolia.comKorzyści z aktywności fizycznej pojawiają się już po zaledwie trzech miesiącach. Odkrycie to jest szczególnie dobrą wiadomością wobec tego, że wzrosła długość życia, a sędziwy wiek często wiąże się z osłabieniem całego organizmu i problemami z mobilnością.

W geriatrii zespół słabości charakteryzuje zmniejszenie funkcjonalnych rezerw jednostki, co zwiększa podatność na czynniki stresogenne i podnosi ryzyko niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Zespół słabości jest związany z większym ryzykiem , hospitalizacji, pogorszenia funkcji poznawczych i psychologicznego. Obecnie 7% seniorów w wieku 65 -74 lata, 18% osób w wieku 75 - 84 lata oraz 37% seniorów w wieku powyżej 85 lat doświadcza zespołu słabości.

Uczeni wykazali, że seniorzy prowadzący siedzący tryb życia i zmagający się z zespołem słabości powinni włączyć do codziennej rutyny umiarkowany wysiłek fizyczny, to bowiem pozwoli poprawę sprawności fizycznej, ale także funkcji umysłowych, takich jak pamięć i podejmowanie decyzji.

W ramach badań 43 z 83 uczestników w wieku 61 - 89 lat, z których część cierpiała na zespół słabości, brało udział w ćwiczeniach grupowych (3 razy w tygodniu przez 12 tygodni), podczas gdy grupa kontrolna 40 uczestników nie została zaangażowana w żaden program ćwiczeń.
Wszystkie osoby oceniano pod względem wydolności fizycznej, poziomu jakości życia i na tydzień przed rozpoczęciem treningów, a także po zakończeniu programu.

W porównaniu do grupy kontrolnej, trenujący uczestnicy wykazywali większą poprawę wydolności fizycznej (obejmuje ona m. in. możliwości funkcjonalne i wytrzymałość fizyczną), wydajności poznawczej (czyli funkcji wykonawczych, szybkości przetwarzania danych i operacyjnej) i jakości życia (tj. ogólnej jakości życia, społecznych i rodzinnych relacji oraz stanu zdrowia).

Co najważniejsze, korzyści z ćwiczeń były podobne u osób, u których zanotowano zespół słabości, jak i pozostałych. Okazuje się zatem, że nigdy nie jest za późno, aby podjąć wysiłek fizyczny - uczestnicy w każdym wieku mogą odnieść korzyści z aktywności fizycznej. Badania opublikowano na stronie Journals of Gerontology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy