Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna po zawale poprawia jakość życia

Aktywność fizyczna po zawale poprawia jakość życia

Pacjenci po zawale serca, którzy wzięli udział w programie zmiany stylu życia obejmującym ćwiczenia fizyczne, mieli się lepiej niż ludzie nieaktywni.
Aktywność fizyczna po zawale poprawia jakość życia [© zinkevych - Fotolia.com]
Pacjentom z zazwyczaj zaleca się tzw. rehabilitację kardiologiczną, chyba że są jakieś konkretne powody, dla którego nie jest to odpowiednie. Obejmuje ona: ćwiczenia fizyczne, rzucenie palenia, poprawę diety, techniki radzenia sobie ze oraz dbałość o regularne przyjmowanie leków.
Ćwiczenia poprawiają sprawność, co daje korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli jest się w stanie podjąć działania, które przynoszą szczęście, wyższe są szanse na lepszą - mówi dr Ben Hurdus z University of Leeds.
Zbadano wpływ wspomnianych działań na to, jak pacjenci z zawałem serca odczuwają swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Zawały serca mają bowiem negatywny wpływ na jakość życia, w tym mogą skutkować problemami z mobilnością, dbaniem o siebie i codziennymi czynnościami.

W nowym badaniu wzięło udział ponad 4,5 pacjentów, którzy przeszli zawał. Wszyscy uczestnicy regularnie wypełniali kwestionariusze, podając informacje o udziale w rehabilitacji kardiologicznej, ocenie jakości życia i poziomie .

Ustalono, że pacjenci, którzy uczestniczyli w rehabilitacji kardiologicznej, mieli wyższą jakość życia w każdym okresie wypełniania kwestionariusza w porównaniu do osób, które nie brały w niej udziału. Pacjenci podczas rehabilitacji kardiologicznej ćwiczyli co najmniej 150 minut tygodniowo.
Rehabilitacja kardiologiczna obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale także porady dotyczące stylu życia i leków i prawdopodobnie wszystko to przyczynia się do poprawy samopoczucia ludzi. Istnieją także dodatkowe korzyści, takie jak przebywanie w towarzystwie innych osób w podobnej sytuacji i poczucie wspólnoty. Osoby, które ćwiczą dłużej niż zalecane minimum 150 minut aktywności tygodniowo, deklarują jeszcze wyższą jakość życia - mówi dr Hurdus.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy