Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna omładza mózg

Aktywność fizyczna omładza mózg

Nie ma tu miejsca na wymówki, nawet w domu można poćwiczyć i dzięki temu zadbać o siebie. Wysiłek pomaga powstrzymać starzenie się mózgu.
Aktywność fizyczna omładza mózg [fot. skeeze from Pixabay]
Aktywność fizyczna sprawia, że mózg pozostaje biologicznie średnio cztery lata młodszy niż reszta organizmu. To natomiast pomaga przesunąć czas rozwoju ewentualnych czy .

Wybierz się na spacer po lesie czy poćwicz w domu na macie (wiele różnych zestawów ćwiczeń znajdziesz np. na youtube), dzieki temu powstrzymasz charakterystyczne dla okresu starzenia się.

Uczeni z Columbia University w Nowym Jorku zastosowali skany MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego), aby ocenić wielkość mózgu ponad 1 550 osób w średnim wieku 75 lat. Żaden z uczestników nie miał demencji, ale część doświadczała łagodnych zaburzeń myślenia, 30 proc. z nich zaś miało gen APOE, który zwiększa ryzyko .

Naukowcy odkryli, że ci, którzy byli najbardziej aktywni, mieli większe mózgi niż ci, którzy unikali wysiłku fizycznego.
Po uwzględnieniu wieku, płci, wykształcenia, pochodzenia etnicznego i statusu genu APOE, obliczono, że średni rozmiar mózgu u osób nieaktywnych wynosił 871 centymetrów sześciennych w porównaniu do 883 centymetrów sześciennych u najbardziej aktywnych, Ta różnica 12 centymetrów sześciennych stanowi ekwiwalent prawie czterech lat starzenia się mózgu. Takie wyniki pozostały w mocy także po wykluczeniu osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
Te wyniki są ekscytujące, ponieważ sugerują, że ludzie mogą zapobiegać kurczeniu się mózgu i skutkom jego starzenia po prostu poprzez większą aktywność - mówi dr Yian Gu, współautor badania - Ostatnie testy pokazały, że wysiłek fizyczny może zmniejszać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i otępienia, do których dochodzi wraz z wiekiem - dodaje dr Gu.
Autorzy zaznaczają, że ich badania nie dowiodły związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ćwiczeniami i zmniejszeniem kurczenia się mózgu na starość, ale te dwa zjawiska bedyskusyjnie łączą się ze sobą.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy